News

Okrągła kładka w Rzeszowie nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP)

rzeszów okrągła kładka wośp
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów. Okrągła kładka nad skrzyżowaniem alei Piłsudskiego z ulicą Grunwaldzką od dzisiaj oficjalnie nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP).

Symbolicznego odsłonięcia tablicy z nazwą dokonali w obecności rzeszowian Jurek Owsiak i prezydent miasta Konrad Fijołek.

Decyzję o nadaniu kładce takiego imienia podjęła Rada Miasta Rzeszowa na początku tego roku. Dzisiaj została ona zmaterializowana, a obok charakterystycznego obiektu stanęły tablice informujące o jego nowym imieniu.

Jak przekonuje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, to dla miasta wyjątkowa chwila. – Przez ostatni rok staliśmy się jako miasto symbolem pomocy. W trudnych chwilach potrafiliśmy okazać wsparcie uciekającym przed wojną, wielu z nich przyjąć pod swój dach. Do 200-tysięcznego miasta przyjęliśmy w krótkim czasie 100 tysięcy osób i w efekcie jako pierwsze miasto na świecie zostaliśmy uhonorowani przez prezydenta Ukrainy tytułem Miasta Ratownika. Nie byłoby to możliwe bez Orkiestry i ciebie Jurku. Przez lata pokazywaliście Polakom, jak organizować pomoc, bo w tym względzie jesteście sztandarową organizacją. Nadanie nazwy WOŚP kładce to drobny symbol naszej wdzięczności i szacunku dla działalności twojej i całego teamu Orkiestry – mówi prezydent Konrad Fijołek.

Jerzy Owsiak zwraca uwagę, że przez trzy ostatnie dekady Polska zmieniła się nie do poznania, co jego zdaniem jest zasługą Polaków i ich wspólnego działania. – Jechaliśmy do Rzeszowa wspaniałymi drogami przez piękny kraj. Miasto jest wspaniałe, a kładka imponująca i wyjątkowa. To pokazuje, że jesteśmy gospodarzami kraju, który jest kolorowy, różnorodny, w którym musimy myśleć o przyszłości. Kiedy 30 lat temu zaczynaliśmy pierwszą zbiórkę, chcieliśmy zebrać pieniądze na jedno płuco-serce dla Centrum Zdrowia Dziecka. Dzisiaj urządzeń kupiliśmy już ponad 72 tysiące. Bądźmy zawsze razem, a jeśli się różnimy, to dobrze. Traktujmy się z szacunkiem, nie czyńmy innym krzywdy. Orkiestra tuli wszystkich do siebie – mówi Jerzy Owsiak.

okrągła kładka w rzeszowie wośp

fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Chcąc uhonorować WOŚP, jako radni Koalicji Obywatelskiej postanowiliśmy nadać jej imię wyjątkowemu miejscu na mapie miasta. I stąd pomysł na okrągłą kładkę. Przy tej okazji warto wspomnieć o rzeszach wolontariuszy, którzy przez lata pomagali przy zbiórkach. To dzięki tym wszystkim osobom co roku udaje się zbierać coraz większe kwoty – mówi Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Okrągła kładka dla pieszych jest jedynym takim obiektem w Polsce. Powstała w 2012 roku. Za jej projekt odpowiadają pracownia MWM Architekci oraz Promost Consulting. Wykonawcą obiektu była natomiast firma Skanska.

W całym kraju mamy 60 różnych obiektów imienia WOŚP: 7 mostów, 3 murale, 13 oddziałów szpitalnych, 1 park, 8 placów, 1 pomnik, 1 tablicę, 1 ulicę i 25 rond. Od dzisiaj jest wśród nich także pierwsze rondo dla pieszych, czyli nasza kładka. Od początku działalności WOŚP, do Rzeszowa trafiło od niej już 7 316 sztuk sprzętu za 20 236 443,57 zł. W 31. finale WOŚP w 2023r. zebrano 243 259 387,25 złotych, więcej niż w 2022 i 2021 roku.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział przedstawiciele wielu środowisk. Obok wolontariuszy i przedstawicieli WOŚP m.in. członkowie klubu morsów „Sopelek” i rzeszowskiego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce. Uroczystości przyglądało się także wielu rzeszowian.

źródło: UM Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top