Poradnik

Operat środowiskowy – co to jest i kto powinien go wykonać?

operat środowiskowy jaka firma ile kosztuje

Czym jest operat środowiskowy?

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na różnego rodzaju inwestycje np. wybudowanie hali produkcyjnej lub innego obiektu z pewnością spotkali się z pojęciem „operat środowiskowy”. Jest to dokument, który trzeba uzyskać do tego, aby móc legalnie rozpocząć prace na terenie budowy. Czym dokładnie jest operat środowiskowy i komu należy zlecić jego wykonanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Operat środowiskowy to dokument, który jest wymagany w przypadku wielu inwestycji. Taki dokument jest niezbędny w momencie, gdy charakter inwestycji świadczy o konieczności przeprowadzenia procedur związanych z oceną oddziaływania na środowisko. W operacie środowiskowym należy zawrzeć następujące informacje:

– opis charakteru prowadzonej inwestycji,

– opis procesów produkcyjnych,

– ilość zanieczyszczeń, które będą wynikać z funkcjonowania przedsięwzięcia,

– istniejące w sąsiedztwie budynki i obiekty zabytkowe,

– przewidywane skutki awarii produkcyjnej na środowisko,

– sposoby zapobiegania lub ograniczania negatywnych skutków oddziaływań na środowisko.

Operat środowiskowy powinien zostać sporządzony już na etapie planowania inwestycji. Oprócz operatu konieczne będzie uzyskanie odpowiednich opinii. Jeśli przedsięwzięcie będzie znacząco oddziaływać na środowisko, to konieczna jest OOŚ, czyli ocena oddziaływania na środowisko. Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia i chcesz przeprowadzić swoją pierwszą inwestycję, to powinieneś skorzystać z pomocy ekspertów, którzy pomogą Ci w wypełnianiu dokumentów.

Komu zlecić wykonanie operatu środowiskowego?

Jeśli chcesz mieć pewność, że operat środowiskowy zostanie wypełniony w odpowiedni sposób, to możesz zlecić to profesjonalistom. Operat środowiskowy wykonany przez osoby wykształcone i doświadczone w tej dziedzinie zostanie bez problemu zaakceptowany w urzędach, które go wymagają. Nie musisz samodzielnie zastanawiać się nad tym, jak najlepiej wypełnić operat, aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na decyzję.

Skorzystanie z pomocy odpowiedniej firmy pozwala zaoszczędzić sporo czasu oraz nerwów. Jak wiadomo inwestycje związane z budową, nie należą do najłatwiejszych. Inwestor musi poświęcić sporo swojego czasu i uwagi na dotrzymanie wszelkich formalności. Warto więc kiedy tylko to możliwe wesprzeć się pomocą specjalistów z branży. Wystarczy, że wybierzesz firmę, która ma doświadczenie w wypełnianiu operatu środowiskowego. W ten sposób zyskasz większą pewność, że wszelkie formalności związane z inwestycją przebiegną szybko.

Artykuł został przygotowany przez ekspertów od przyrody z Avesnature. Jeśli potrzebujesz operat środowiskowy to odwiedź ich serwis – avesnature.com.pl.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top