Poradnik

Oryginalne tonery do drukarek kontra zamienniki

Oryginalne tonery do drukarek kontra zamienniki 1

Każdy użytkownik drukarki staję przed wyborem czy zdecydować się na oryginalne tonery do drukarek, czy też ich zamienniki. Dylemat ten jest tym większy, że coraz częściej spotykamy sklepy, w których możemy kupić popularne tusze Brother i inne produkty dostosowane do rozmaitych urządzeń drukujących, a cena zamienników kusi wielu użytkowników.

Oszczędzamy na materiałach biurowych

Oszczędności w biurze można wprowadzić na różne sposoby. Jednym z nich jest obniżenie kosztów druku. Oryginalne tusze i tonery mogą być zastąpione tańszymi zamiennikami. Czy gra jest tu warto świeczki? Oczywiście, że tak. Nawet przy zakupie jednego produktu możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. Jeśli mówimy o osobie, która bardzo często drukuje, to w skali roku oszczędzamy nawet kilkaset złotych. W przypadku firmy, gdzie pracuje kilka lub kilkanaście drukarek, oszczędności są tutaj rzędu kilku tysięcy złotych. Zamienniki mogą być tańsze od ich oryginalnych odpowiedników nawet o trzydzieści czy siedemdziesiąt procent. I nie ma tu znaczenia, czy chodzi o tusze Brother, HP czy jakiejkolwiek innej firmy.

Czy to wpływa na jakość druku i działanie drukarki?

Argumentem, który jest bardzo często podnoszony przeciwko stosowaniu zamienników, jest to, że takie tonery do drukarek mają wpływ na jakość wydruku. Teza ta jest prawdziwa tylko w przypadku wysoko wyspecjalizowanych wydruków, najwyższej jakości. Oryginalny toner jest optymalnie dopasowany do drukarki, zamiennik może uzyskać jedynie tę samą jakość wydruku. Jednak w przypadku kiedy drukujemy głównie tekst lub nieskomplikowane elementy graficzne, nie ma to żadnego znaczenia i nikt nie odróżni jednego wydruku od drugiego. Często też wspomina się o tym, że zamienniki wpływają na pracę drukarki i przez to szybciej ją psują. Opinia ta jest nieprawdziwa i wynika z nieznajomości charakteru rynku producentów tych urządzeń. W praktyce bowiem drukarki psują się zadziwiająco często kilka miesięcy po tym, jak stracą gwarancje. Czy używano w nich oryginalnych tonerów i tuszy, czy zamienników, efekt jest zbliżony.

Najczęstsze awarie

W drukarkach atramentowych najczęściej zapycha się głowica. Jeśli jest wymienna, problem łatwo usunąć, jeśli stała, to może okazać się, że całe urządzenie trzeba wyrzucić. W drukarkach laserowych zawodzi elektronika. Wynika to nie z jakości naszej pracy czy używania danych produktów, ale niestety z chciwości producentów. Producent drukarki chce sprzedawać jak najwięcej drukarek, więc nie opłaca mu się oferować urządzeń zbyt trwałych. W jego interesie jest, aby drukarka popsuła się zatem jak najszybciej po tym, jak producent przestanie mieć obowiązek jej naprawy za darmo. Zamienniki nie wpływają ani na przyśpieszenie, ani nie spowalniają tego procesu.

Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, kiedy kupimy wyjątkowo tani i niskiej jakości zamiennik. Te bowiem produkowane są przez różne firmy. Niektóre z nich tworzą zamienniki wręcz metodą garażową. Takie produkty rzeczywiście mogą się cechować bardzo niską jakością, a czasami nawet wylewać, co spowoduje wiele kłopotów. Jest jednak bardzo proste rozwiązanie tego problemu. Jeśli producent zamiennika bierze na siebie obowiązek gwarancyjny, to znaczy, że jest bardzo pewien swojego produktu i najpewniej jest on dobrej jakości.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top