News

Otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki (PCN) potrwa 3 dni. Zobacz program wydarzenia

pcn podkarpackie centrum nauki

Podkarpackie Centrum Nauki (PCN). Koncerty, wystawy, konferencje, spektakle, pokazy naukowe – to tylko część atrakcji zaplanowanych z okazji otwarcia PCN, które potrwa aż trzy dni – od 15 do 17 grudnia.

O szczegółach wydarzenia była mowa podczas konferencji prasowej. Centrum powstało dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że otwarcie centrum nauki to bardzo ważne wydarzenie dla całego regionu. Podsumowując realizację inwestycji mówił, że przebiegała ona bardzo sprawnie, bez zakłóceń. Dodał też, że przy dzisiejszych uwarunkowaniach nie udałoby się wybudować takiego obiektu w tej kwocie, czyli za ok. 94 mln złotych. Mówiąc zaś o samym otwarciu zapewnił, że będzie wyjątkowe:

Przed nami wyjątkowe wydarzenie. Przez trzy dni będziemy chcieli otworzyć uroczyście Podkarpackie Centrum Nauki, odbyć merytoryczną konferencję, która będzie poświęcona funkcjonowaniu samego centrum oraz postaci Ignacego Łukasiewicza. Będziemy również promowali Fundusze Europejskie, bo z nich w 85% jest sfinansowany ten obiekt – mówił marszałek.

podkarpackie centrum nauki otwarcie pcn

fot. Mateusz Romankiewicz

O szczegółach trzydniowego otwarcia mówiła dyrektor Wioletta Rejman:

Pierwszego dnia, we czwartek, będzie oficjalne otwarcie połączone z wręczeniem wyróżnień dla osób, które szczególnie zaangażowały się w promowanie postaci Ignacego Łukasiewicza w jego roku, gdyż pamiętajmy, że rok 2022 jest rokiem Łukasiewicza – mówiła dyrektor Rejman.

Na zakończenie pierwszego dnia zaplanowany jest też wyjątkowy koncert: „Sounds of Carpathia”. To koncert inspirowany twórczością Stanisława Lema.

Podczas koncertu usłyszymy także dźwięki z kosmosu, nagrane przez NASA odgłosy, jakie generują poszczególne planety – mówiła Wioletta Rejman.

Drugiego dnia, w piątek 16 grudnia, zaplanowana jest konferencja naukowa poświęcona m.in. wybitnej postaci i działalności Łukasiewicza, a po niej goście wezmą udział w przedstawieniu wokalno-instrumentalnym – kantacie: „Skarby nie chodzą piechotą – opowieść muzyczna o Ignacym Łukasiewiczu”. Wystąpi aż 150 artystów z Podkarpacia.

Dzień trzeci, to dzień otwarty dla wszystkich, dla dzieci i młodzieży, dla dorosłych. Będzie można zwiedzać wystawy znajdujące się w centrum nauki. Będzie można też wziąć udział w specjalnie zaplanowanych wykładach i pokazach naukowych. To będzie taki przedsmak tego, co będzie się działo w centrum nauki, już od marca przyszłego roku – dodała dyrektor  Wioletta Rejman.

Dyrektor Tomasz Michalski, odpowiedzialny za realizację przedsięwzięcia, jakim jest budowa PCN, mówił, że jest bardzo szczęśliwy, że projekt „zmierza do brzegu”. Podkreślał także, że PCN tym uroczystym otwarciem rozpoczyna właśnie swoisty „rozruch”, gdyż obiekt dostępny będzie dla wszystkich zwiedzających od marca:

Musimy nauczyć naszych edukatorów i animatorów poprawnej obsługi tego wszystkiego. Wymaga to pewnego czasu, stąd pełne udostępnienie naszych wystaw i laboratoriów musi się jeszcze odsunąć w czasie – mówił dyr. Michalski.

Wśród atrakcji, które będą od wiosny czekać na zwiedzających są wystawy, laboratoria, pracownie, wystawa mobilna, w sumie 200 eksponatów. A to wszystko jest skupione m.in. wokół życia, przyrody i cywilizacji.

Tymi wystawami jesteśmy w stanie zachwycić wszystkich, nie tylko mieszkańców Podkarpacia, ale także tych, którzy do nas przyjeżdżają. Stawiamy sobie taki cel, aby być takim punktem, destynacją turystyczną i chcielibyśmy, aby ludzie jadąc w Bieszczady przyjechali najpierw do nas, do Centrum Nauki „Łukasiewicz”  – mówił dyrektor Michalski.

Co się znajdzie w Podkarpackim Centrum Nauki (PCN)?

Podkarpackie Centrum Nauki działać będzie w kilku obszarach. Ekspozycja podstawowa prezentować będzie wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami:

1.     „Świat Wokół Nas” – czyli to, co naturalne, przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne.

2.     „Nasza Cywilizacja” – czyli to, co my ludzie wytworzyliśmy korzystając z naszych umiejętności i pozyskanej wiedzy, artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura;

3.     „My, Ludzie” – czyli funkcjonowanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum – logiczne myślenie itd.

W ramach zaplanowanych ekspozycji zostanie zorganizowana wystawa interdyscyplinarna „Żyję” – skupiona wokół organizmu człowieka. Wystawa ukazywać będzie przekrojowo tematykę ze wszystkich „makroobszarów” według stref wynikających z funkcji życiowych i zmysłów człowieka.

Struktura ekspozycji oraz jej podstawowe wystawy odzwierciedlają także nieformalny podział regionu na strefy aktywności:

Strefa „północno-zachodnia” to przede wszystkim działalność przemysłowa w obszarach specjalizacji regionalnych; odzwierciedla to wystawa „Lotnictwo” oraz opcjonalnie pokrewne wystawy czasowe, ukazujące inne obszary działalności przemysłowej.

Strefa „południowo-wschodnia” to zasoby naturalne w tym przyrodnicze oraz historyczne; odzwierciedla je wystawa „Przyroda” oraz pokrewne wystawy czasowe związane z naukami o ziemi lub historycznymi.

Strefa „centralna” to Rzeszów, ukierunkowany na przemysł oraz interdyscyplinarną działalność naukową, w tym także nauki o życiu (medycyna) oraz informatykę. Tę wszechstronną działalność odzwierciedla wystawa interdyscyplinarna „Żyję” oraz wystawy czasowe: Mikrobiologia, Materiały i nanotechnologia, Kosmos/astronomia, Atmosfera, Woda, Zabawki edukacyjne.

W PCN prowadzone będą także inne formy popularyzacji nauki:

·     Laboratoria i warsztaty (laboratorium biologiczno – ekologiczne, chemiczne, fizyczne, pracownia robotyczna i pracownia warsztatowa).

·     Działalność dodatkowa (wykłady z elementami interaktywności, pokazy naukowe z użyciem narzędzi charakterystycznych dla interaktywnego modelu przekazywania wiedzy dla odbiorców z grup docelowych)

·     Wydarzenia specjalne – organizowanie i prowadzenie jednorazowych oraz cyklicznych wydarzeń specjalnych w formie eventów, konkursów, koncertów itp.

·     Działania poza PCN – planowane jest także organizowanie wystaw mobilnych, będących częścią oferty centrum, udostępnianych i prezentowanych poza budynkiem podkarpackiego centrum nauki (np. w szkołach, podczas tematycznych wydarzeń odbywających się w regionie i poza regionem). W ofercie PCN znajdzie się także mobilne planetarium. 

Obiekt został podzielony na następujące części:

·     część wystawiennicza

·     laboratoria i warsztaty

·     część administracyjna

·     część gastronomiczna

·     zaplecze techniczne

Oferta centrum będzie skierowana głównie do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i przedszkolnym – uczniów szkół średnich oraz studentów, ale również do osób dorosłych, w tym nauczycieli oraz seniorów. Do ich dyspozycji będzie ponad 200 interaktywnych eksponatów i 5 w pełni wyposażonych pracowni wraz z zapleczem  (laboratorium biologiczno – ekologiczne, chemiczne, fizyczne, pracownia robotyczna i pracownia warsztatowa).

Budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. W środku są cztery kondygnacje, w tym jedna  podziemna.

podkarpackie centrum nauki pcn

Łączna powierzchnia budynku to ponad 6,5 tys. m.kw. Około 3 tysiące m.kw. zajmie przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy. Tematyka przygotowywanych prezentacji powiązana jest z inteligentnymi specjalizacjami regionu (Lotnictwo i Kosmonautyka, Jakość życia, Motoryzacja, Informacja i Telekomunikacja).

Podkarpackie Centrum Nauki powstało tuż obok Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego G2A Arena w Tajęcinie pod Rzeszowem. Jest to innowacyjna, największa w regionie placówka edukacyjna.

źródło: Samorząd Podkarpacki

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top