Pianki PE to niezwykle szeroka kategoria produktów. Nie ma się czemu dziwić – w końcu spieniony polietylen jest materiałem o wyjątkowo rozległym zakresie zastosowań, oferujący szeroki katalog właściwości. Aby jednak w pełni wykorzystać jego potencjał, należy dobrać odpowiednią wersję. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę? Oto najważniejsze kwestie, o których należy wiedzieć.
Pianka PE ma różne właściwości
Zasadniczo, każda pianka polietylenowa powstaje w procesie spienienia polietylenu, który odbywa się najczęściej przy udziale gazów obojętnych, takich jak propan-butan z dodatkami. Jednak zarówno sam sposób jej wytwarzania, jak i metody późniejszej obróbki mają wpływ na docelowe właściwości, jakimi wyróżnia się pianka PE – http://foam.polting.com.pl/materialy/pianka-pe/. Jak podkreśla ekspert z firmy Polting Foam, która oferuje pianki PE w szerokim zakresie, ogromne różnice parametrów występują m.in. między wersjami usieciowaną i nieusieciowaną. Dlatego też tak istotne jest skonsultowanie swojej decyzji z ekspertami.
Pianka polietylenowa sieciowana, niesieciowana…
NXLPE, NXPE, XPE, XLPE – to tylko niektóre skrótowe nazwy, jakimi określane są różne wersje spienionego polietylenu. Pytanie więc, po którą sięgnąć, chcąc stworzyć ergonomiczne wkładki do butów, a która nada się do wykonania elementów termoizolacyjnych pokryć dachowych z blacho-dachówki?
Warto wiedzieć m.in., że:
- pianka PE jest dostępna w szerokim zakresie gęstości (15-500 kg/m3), ale tylko przy niskich gęstościach (15-33 kg/m3) jest zalecana jako materiał termoizolacyjny, wykorzystywany np. do tworzenia otulin rur kanalizacyjnych czy HVAC;
- można zamówić pianki o specjalnych właściwościach – np. trudnopalne, antystatyczne czy przewodzące prąd. Takie cechy mogą być przydatne przy realizacji zaawansowanych projektów przemysłowych;
- wybór odpowiedniego typu pianki wiąże się zarówno z określeniem docelowych parametrów technicznych, jak i stosunku ceny do jakości. Przykładowo, pianka polietylenowa niesieciowana jest mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale za to znacznie tańsza. Dlatego tam, gdzie nie będzie poddawana ciągłemu ryzyku rozerwania itp., może być lepszym wyborem mimo „gorszych” parametrów technicznych;
- ten materiał jest dostępny zarówno w postaci nawojów, jak również gotowych płyt i bloków, które mogą przybrać szeroki zakres grubości, długości i szerokości.
Konsultacja z ekspertami – klucz do dobrania odpowiedniej wersji pianki PE
Przedstawione powyżej przykładowe różnice między dostępnymi na rynku wersjami spienionego polietylenu nie wyczerpują oczywiście katalogu „niuansów”, jakimi każdy z nich się wyróżnia. Unaoczniają natomiast wyzwanie, przed jakim staje przedsiębiorca, chcąc zrealizować projekt z wykorzystaniem tego uniwersalnego tworzywa.
Wbrew pozorom, sytuacja nie jest aż tak problematyczna, jak mogłoby się wydawać. W końcu z decyzją o tym, który typ pianki PE wybrać, inwestor nie pozostaje sam. Wystarczy nawiązać kontakt z ekspertami, którzy zajmują się dystrybucją, jak i przetwarzaniem tego materiału. Specjaliści:
- dogłębnie przeanalizują założenia projektowe, które przedstawi im klient pod kątem wymagań technicznych wobec pianki PE;
- w razie potrzeby przeprowadzą dokładniejsze analizy lub testy, pozwalające ostatecznie dobrać optymalny rodzaj materiału;
- wezmą pod uwagę zarówno parametry techniczne, jak i kwestie związane bezpośrednio z kosztami inwestycji – tak, aby docelowy proces produkcyjny był jak najbardziej opłacalny w odniesieniu do przyjętego modelu biznesowego.
W ten sposób zostanie wybrane rozwiązanie, które połączy dobrą jakość, adekwatne właściwości funkcjonalne oraz rozsądną cenę – a więc wszystko, co istotne w nowoczesnym biznesie.