Inwestycje

Pieniądze na budowę S74 zapewnione. Kiedy pierwsze przetargi i budowa?

s74 opatów nisko kiedy budowa przetarg
Fot. KPRM

Rada Ministrów przyjęła krajowy program budowy dróg, autostrad, dróg ekspresowych – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że jest to największy w historii Polski taki program, wart ponad 290 mld zł.

Chodzi o projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.)” „Jest to największy w historii Polski krajowy program budowy dróg i autostrad (…). To 294 mld zł, które są zagwarantowane” – mówił na konferencji po posiedzeniu rządu premier. Wskazał, że wśród zaplanowanych odcinków jest m.in. droga S5 od Grudziądza do Ostródy czy obwodnica Warszawy.

s74 krajowy plan budowy dróg

KPRM

Premier podkreślił, że przyjęty przez rząd program wzmocni mechanizmy wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy.

Zdaniem premiera, szybki rozwój dróg krajowych, autostrad, dróg ekspresowych jest ważny, „bo powstanie sieć licząca łącznie ponad 8 tys. km nowoczesnych dróg, z których będą korzystały kolejne pokolenia Polaków”.

Uczestniczący w konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wskazał, że nowy program Budowy Dróg Krajowych będzie uwzględniać potrzeby transportowe i komunikacyjne całego kraju.

Jak zauważył, Polska to aktualnie największy rynek inwestycji drogowych i kolejowych. „W każdym regionie kraju planujemy inwestycje (…), bo każdy region zasługuje na bezpieczne drogi” – podkreślił minister. Dodał, że są przygotowane dokumentacje techniczne, więc „trzeba tylko, po przyjęciu tego programu, ruszyć z tymi inwestycjami”.

Z kolei wiceminister infrastruktury Rafał Weber mówił, że gotowe są już projekty m.in. na odcinek drogi ekspresowej S11 między Bobolicami a Szczecinkiem oraz na odcinek drogi ekspresowej S74 Kielce-Opatów. „Finansowanie na drogi pozwoli szybko ogłosić kolejne przetargi na ich budowę” – poinformował.

Dodał, że już teraz obserwowane jest duże zainteresowanie inwestorów, „którzy chcą ulokować swoje działalności gospodarcze przy zbudowanym odcinku Via Carpatii między Rzeszowem a Lublinem”. „Są inwestorzy i to są inwestorzy nie tylko nasi rodzimi (…), ale są również inwestorzy z zagranicy” – podkreślił Weber. (PAP)

S74 Opatów-Nisko

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber tak napisał na swoim facebookowym koncie:

WAŻNE!! Nawet MEGA WAŻNE!!

Środki finansowe na budowę całej drogi szybkiego ruchu S74 zapewnione!! Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął dziś Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych 2030 w ramach którego zagwarantowaliśmy 294,4 mld na realizację inwestycji drogowych w całej Polsce. Naszym ambitnym celem jest pokrycie naszej Ojczyzny ponad 8.000 km dróg szybkiego ruchu.

Wśród wskazanych inwestycji jest oczywiści S74, która dla północy Podkarpacia jest oknem na świat, dzięki niej będziemy mieli szybki, bezpieczny i wygodny dostęp do autostrady A1. Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Nisko, gminy naszego regionu zostaną modelowo skomunikowane uzyskując tym samym nowe możliwości inwestycyjne.

Na odcinek Opatów – Nisko zapewniliśmy 3,4 mld!!

Dziękuję Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu przychylność dla inwestycji infrastrukturalnych i Ministrowi Infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi za zaufanie i możliwość realizacji wielkich projektów drogowych.”

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top