Praca

Pierwsi emeryci i renciści otrzymali zwrot nadpłaconego podatku

zwrot podatku emerytura renta

Pierwsi emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł -12 800 zł brutto, wraz ze świadczeniem za luty otrzymali zwrot nadpłaconego podatku za styczeń.

Na Podkarpaciu w sumie dotyczyć to będzie ponad 10 tys. osób (Oddział ZUS w Rzeszowie-7438, Oddział w Jaśle – 2697).

Wyrównania otrzymali już emeryci i renciści, których wypłata świadczeń wypada na 1 dnia miesiąca (1 lutego). ZUS będzie przelewał kolejne środki – zgodnie z terminami wypłaty świadczeń. Emeryci i renciści otrzymają zwrot na mocy rozporządzenia Ministra Finansów.

Nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków czy podań. Zwrot nastąpi w terminach wypłaty świadczeń w lutym.

W skali kraju, w lutym br. blisko 430 tys. osób otrzyma wyrównanie na łączną kwotę 41,7 mln zł.

Według danych ZUS 8,2 mln osób (95,1 proc. ogółu emerytów) ze świadczeniem do 4920 zł brutto – po wprowadzeniu Polskiego ładu zyska wyższą wypłatę na rękę.

7 stycznia Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł-12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne starych zasadach.

Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców (4 920 zł-12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszanie.

Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

O tym temacie pisaliśmy tutaj ZUS będzie zwracał nadpłacony podatek z emerytur i rent

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top