Inwestycje

PKL rozpoczęły budowę nowego ośrodka turystycznego i kolei widokowej nad zaporą w Solinie

kolej linowa solina gondolowa pkl

Polskie Koleje Linowe (PKL) rozpoczęły budowę nowego ośrodka turystycznego i kolei widokowej nad zaporą w Solinie, podała spółka. Koszt inwestycji, którą realizuje Grupa PKL i Polski Fundusz Rozwoju (PFR) szacowany jest na poziomie 110 mln zł.

„Prezentowany dziś nowy ośrodek turystyczny jest jedną z modelowych inwestycji PKL w ramach aktualnej strategii spółki. Naszym celem dla PKL jest stworzenie atrakcyjnej, całorocznej oferty turystyczno-rekreacyjnej, w sposób budujący wartość spółki. Chcemy, przy współpracy z lokalnymi społecznościami, wykorzystać potencjał największych regionów turystycznych, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnych walorów środowiskowych. Inwestycja w Solinie doskonale wpisuje się w taką strategię. Bieszczady to wyjątkowy region, z ogromnymi walorami krajobrazowo-przyrodniczymi. Jestem przekonany, że potencjał turystyczny tego miejsca w połączeniu z odpowiednią ofertą i dalszą wzorową współpracą z lokalnych władzami spowodują, że już niedługo ten region stanie się jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów w Polsce” – powiedział prezes PFR Paweł Borys, cytowany w komunikacie.

Kolej linowa będzie przebiegać nad solińską zaporą, długość jej trasy wyniesie ponad 1,5 km.

„Rozpoczęcie budowy kolei widokowej nad zaporą w Solinie w roku 85-lecia Grupy PKL ma wymiar symboliczny. Chcielibyśmy, żeby nowy ośrodek PKL, który budujemy nad Soliną był główną atrakcją regionu. Turyści, którzy odwiedzą Solinę w przyszłym roku będą mogli zobaczyć piękne widoki i bieszczadzką przyrodę z zupełnie nowej perspektywy – wagonika kolei PKL” – dodał prezes PKL Daniel Pitrus.

Podróż 8-osobowym wagonikiem kolei linowej rozpocznie się od stacji Plasza zlokalizowanej przy solińskim deptaku. Stąd turyści podziwiając zaporę oraz Jezioro Solińskie wyruszą w podróż do stacji zlokalizowanej na górze Jawor. Na trasie kolei znajdować się będzie pięć podpór o różnych wysokościach, dlatego pasażerowie wagonika będą mogli podziwiać spektakularne widoki z różnych poziomów. Najniższa podpora osiągnie wysokość 17 metrów, a najwyższa 75 metrów i będzie to najwyższa podpora kolei linowej w Polsce, wskazano w materiale.

Na ponad półtorakilometrowej trasie kolei gondolowej PKL wagony pokonają odległość aż 682 metrów pomiędzy podporami nr 2 i 3, co również będzie rekordową odległością w naszym kraju, podano także.

 

Podróżujący wagonikiem kolei linowej Grupy PKL będą mogli dotrzeć na górę Jawor, na której wybudowana zostanie wieża widokowa. Z niej turyści z wysokości 50 metrów zobaczą trasę, którą pokonali wagonikiem kolei linowej, zaporę oraz krajobraz. Tutaj także zlokalizowana będzie karczma wpisana w krajobraz otoczenia góry Jawor i wieży widokowej.

Dodatkową atrakcją nowego ośrodka turystycznego Grupy PKL i PFR w Solinie będzie park tematyczny zlokalizowany na powierzchni 4,7 hektara na zboczu góry Jawor, w którym każdy, będzie mógł aktynie spędzić czas, a także poznać legendarną historię tego wyjątkowego regionu Polski, odkrywając Bieszczady na nowo, wymieniono także.

„Kolej w Solinie zostanie wyposażona w najnowsze technologie, które zapewnią najwyższy standard bezpieczeństwa, a systemy napędu awaryjnego oraz newralgiczne elementy kolei zostaną zdublowane oraz umożliwią bezpieczne sprowadzenie pojazdów do stacji. Podczas montażu rozciągania liny kolei także zostaną wykorzystane nowoczesne technologie. Za pomocą specjalistycznego drona zostanie rozciągnięta pierwsza lina o średnicy 4 mm wykonana z kevlaru, a następnie rozmieszczone zostaną liny docelowe o długości 3 080 metrów” – czytamy dalej.

Grupa PKL prowadzi swoje ośrodki w Tatrach, Beskidach i Pieninach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Jej właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) to grupa finansowa oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top