Poradnik

Planujesz zakup obligacji skarbowych? Teraz kupisz je w nowym banku!

obligacje skarbowe zarobek zysk oprocentowanie

Obligacje skarbowe od października możesz kupić w kolejnym banku. Pekao z charakterystycznym żubrem w logo oferuje je w intuicyjnej i nowoczesnej bankowości elektronicznej. To stanowi prawdziwy przełom i większy wybór dla klientów.

Obligacje skarbowe – czym są i dlaczego to dobry sposób na inwestycje?

Obligacje skarbowe to papiery potwierdzające prawo do pobierania odsetek i odkupienia kwoty głównej przez państwo. Ich głównym atutem jest bezpieczeństwo. Za wypłatę należności odpowiada bowiem całym swoim majątkiem Skarb Państwa, którego bankructwo jest prawie niemożliwe. Dlatego też państwowe papiery dłużne są jedną z najbezpieczniejszych inwestycji, jakie można sobie wyobrazić.

Kolejnym atutem obligacji jest możliwość uzyskania wysokiego oprocentowania. Dotyczy to szczególnie tych długoterminowych inwestycji. W obliczu galopującej inflacji szczególną uwagę przykuwają zabezpieczone obligacje – ich oprocentowanie oparte jest na wskaźniku inflacji oraz dodatkowej marży. Pozwala to na uzyskanie zysku brutto przekraczającego poziom wzrostu cen. Warto jednak pamiętać, że oprocentowanie jest ustalone na innym poziomie w pierwszym roku „obowiązywania” obligacji. W takim przypadku zysk może okazać się niższy od inflacji.

Zaletami tego typu inwestycji są także przejrzystość i prostota. Korzyści są łatwe do wyobrażenia, a inwestor nie musi ponosić ryzyka związanego z kupnem akcji. Choć inwestycje w spółki giełdowe w krajach rozwiniętych zapewniają zazwyczaj wyższy zysk na dłuższą metę, to dzieje się to przy wyższym ryzyku. Na przykład w okresach ekonomicznych zawirowań (a więc np. obecnie) akcje szybko tanieją. Dla osób zaczynających swoją przygodę z inwestowaniem albo nietolerujących ryzyka, obligacje są interesującym rozwiązaniem. Wielu ekspertów zaleca zresztą łączenie inwestycji w obligacje i akcje.

Warto też pamiętać, że jeśli nie zdecydujesz się sprzedać obligacji przed zakończeniem odpowiedniego okresu, nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. W przeciwnym razie może czekać cię stosunkowo niewielka i z góry znana opłata.

Gdzie kupisz obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe na rynku pierwotnym kupisz w Pekao (z charakterystycznym żubrem w logo). Wejście tego banku na rynek obligacji to ogromny przełom, ułatwia bowiem inwestycję w ten produkt szerszym grupom klientów. Nowoczesna bankowość internetowa wyróżniająca Pekao to zachęta dla skorzystania z rozwiązania przez kolejne grupy osób.

Jak kupić obligacje skarbowe w Pekao?

Do stycznia 2023 r. obligacje w Pekao możesz kupić tylko przez internet. Możesz zrobić to poprzez stronę pekao.com.pl i w aplikacji mobilnej PeoPay. W bankowości internetowej Pekao otrzymujesz także nowoczesny panelu administracyjny oraz oczywiście dostęp 24/7. To samo dotyczy bankowości mobilnej.

Dla młodszych klientów to rozwiązanie jest doskonałą metodą na nabycie tego tradycyjnego instrumentu finansowego. Widmo recesji, niepewna sytuacja geopolityczna i przede wszystkim wysoka inflacja sprawiają, że także oni coraz częściej szukają zabezpieczenia finansowego w postaci obligacji.

Również starsi klienci mogą bez problemu nabyć obligacje przez internet. Jest to całkowicie bezpieczne pod warunkiem przestrzegania prostych zasad, takich jak:

  • ustawienia mało oczywistego hasła do bankowości elektronicznej i zapamiętania go,
  • niepodawania nikomu swoich danych osobowych,
  • niepodawania haseł do bankowości elektronicznej ani innych haseł internetowych.

Prostota i przejrzystość procesu sprawiają, że zakup obligacji skarbowych w Pekao z żubrem przez internet to rozwiązanie dopasowane zarówno do młodszych, jak i starszych klientów.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top