Poradnik

Płynność finansowa – czym jest i jak jej nie stracić?

Płynność finansowa – czym jest i jak jej nie stracić? 1

Dla wielu mikro przedsiębiorców płynność finansowa to jeden z priorytetów na każdym etapie działalności. To dzięki niej firma niezależnie od branży w której działa, może dokonywać inwestycji w produkty i usługi, podpisywać długoterminowe zobowiązania oraz realizować bieżące zobowiązania wobec swoich klientów i Kontrahentów. Płynność finansowa to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdej firmy.

Z czysto finansowego punktu widzenia poprzez określenie płynność finansowa rozumiemy te składniki majątku, które są łatwo zbywalne (np. zapasy), albo już zostały sprzedane i czekają na zapłatę (należności) oraz oczywiście wszelkie środki w kasie czy na koncie firmy.

Przyjmuje się, że w bilansie zdrowej firmy posiadane zasoby pieniężne powinny pokrywać 20 procent krótkoterminowych zobowiązań (np. podatki, wynagrodzenia, raty kredytowe czy leasingowe itd.), przy czym wartość krótkoterminowych zobowiązań ocenia się z 12-miesięcznym wyprzedzeniem. W praktyce oznacza to, że firma ma zabezpieczone środki finansowe na 2 miesiące działalności przy założeniu, że w tym czasie nie pojawią się żadne nowe wpływy.

Co ważne, na płynność finansową naszej firmy działamy nie tylko my sami jako jej właściciele, ale i nierzadko także nasi kontrahenci, z którymi współpracujemy. Utrata płynności finansowej może się pojawić wraz z brakiem przepływów środków od naszych usługobiorców, zatorami płatniczymi, a przede wszystkim przeterminowanymi płatnościami, które nie zostały opłacone w terminie przez naszych Klientów.

Nie ma zatem co czekać cierpliwie i akceptować nieterminowe płatności, tylko trzeba podjąć jak najszybciej działania windykacji polubownej, które skrócą czas oczekiwania na należność do minimum.

Jeśli sami nie czujemy się na siłach lub nie mamy do tego predyspozycji, czasu lub zasobów ludzkich, najlepiej tego typu działania powierzyć zewnętrznym specjalistom, którzy w naszym imieniu podejmą się odzyskiwania należności od Klienta. Drogą negocjacji poprzez rozmowy telefoniczne i kontakty mailowe zewnętrza firma windykacyjna doprowadzi do sytuacji, w której finalnie środki znajdą się na naszym koncie, co przełoży się na naszą stabilność finansową. Z tego typu współpracy można skorzystać bez zobowiązań wynikających z podpisywania umów i zobowiązań. Należy jedynie zdalnie, poprzez dedykowaną platformę online, przekazać swoje nieopłacone faktury.  Jedną z tego typu platform na polskim rynku jest narzędzie payhelp.pl, które jako jedyne na rynku oferuje odzyskiwanie należności zarówno za pomocą windykacji polubownej, jak i dla zainteresowanych za pomocą windykacji twardej.

Wystarczy jedynie założyć swoje konto i dodać dokument płatniczy, z którego chcemy, aby firma odzyskała dla nas należność.

Jedyny koszt takiej współpracy to prowizja rzędu 5-8% wartości faktury, płacona z góry. Firma nie pobiera żadnych dodatkowych należności w późniejszym okresie współpracy. To rozwiązanie warte rozważenia, szczególnie jeśli na szali leży płynność finansowa naszego biznesu, a nie chcemy samodzielnie windykować naszych Kontrahentów.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top