Poradnik

Płyta gazowa ceramiczna – 5 zalet takiego rozwiązania

płyta gazowa ceramiczna zużycie gazu solgaz bezpieczeństwo palnik

Popularne kuchenki gazowe już dawno przestały być najczęściej kupowanym urządzeniem, służącym do gotowania potraw. Na rynku AGD pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, które pozwalają na znacznie większą wygodę użytkowania, a także sporą oszczędność. Najnowszym trendem, wzbudzającym zainteresowanie wśród klientów, są płyty gazowe ceramiczne. Często mylone są z płytami indukcyjnymi, jednak mimo wizualnego podobieństwa ich zasada działania jest inna. Czym charakteryzuje się płyta gazowa ceramiczna i czy warto ją kupić?

Płyta gazowa ceramiczna – łatwość obsługi

Decydując się na kupno płyty gazowej ceramicznej często spodziewamy się, iż konieczna będzie zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń. Nic bardziej błędnego – jest to urządzenie, które mimo znacznie nowocześniejszego wyglądu jest równie łatwe w obsłudze jak tradycyjna kuchenka gazowa. Również podłączenie jej do źródła gazu nie stanowi problemu i jest identyczne jak w starszych urządzeniach. Płyta gazowa ceramiczna marki Solgaz jest bardzo łatwa do czyszczenia – wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką i po kłopocie. Bardzo pomaga w tym fakt, iż potrawy na tych płytach nie przypalają się tak, jak w tradycyjnych modelach.

Oszczędne zużycie gazu

Jeśli chodzi o oszczędności, płyta gazowa ceramiczna, dzięki połączeniu zalet klasycznej kuchenki gazowej i płyty indukcyjnej jest urządzeniem tanim w użytkowaniu, a jednocześnie bardzo wygodnym. Zasilanie gazem to mniejsze koszty, w porównaniu z urządzeniami indukcyjnymi. Poza tym płyty ceramiczne dłużej trzymają ciepło, co – patrząc na tradycyjne kuchenki, spalające znacznie więcej gazu – jest kolejną zaletą. Dłuższe podtrzymywanie temperatury przez płytę umożliwia również utrzymywanie potraw w cieple bez konieczności odpalania dodatkowego palnika. Szacuje się, że w przypadku tych urządzeń zużycie gazu jest mniejsze nawet o 50% w stosunku do kuchenek tradycyjnych.

Bezpieczeństwo dla użytkownika

Płyta gazowa ceramiczna, w przeciwieństwie do urządzeń wykorzystujących zjawisko indukcji, nagrzewa się cała podczas użytkowania. Posiada jednak wiele dodatkowych zabezpieczeń, zapobiegających negatywnym skutkom takiego działania. Dodatkowe czujniki zapobiegają wypływowi gazu, pozwalają również na bardzo dokładne zaprogramowanie czasu i temperatury gotowana, co uniemożliwia wykipienie bądź przypalenie potrawy.

Niewielkie wymagania

Czego potrzeba, aby płyta ceramiczna gazowa działała? Tylko gazu i prądu. W przypadku gazu należy pamiętać, iż ten otrzymywany z butli jest nieco inny niż dostępny z sieci gazowej, dlatego przed zakupem warto poinformować sprzedawcę, z którego rodzaju zasilania będziemy korzystać. W przypadku energii elektrycznej problem jest inny – gaz zapalany jest automatycznie i brak prądu może skomplikować proces gotowania. Na szczęście urządzenia te można zaopatrzyć w zasilacz rezerwowy, pozwalający na działanie nawet do dwóch dni bez obawy o przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Dodatkowy palnik

Podczas gotowania płyta nagrzewa się w całości, są jednak miejsca, gdzie nagromadzenie ciepła jest szczególnie duże. Oznaczone są one na płycie dodatkowymi kreskami, a ich zaletą jest to, iż można na nich umieścić garnek i dogrzać potrawę bez konieczności uruchamiania kolejnego palnika. Rozwiązanie takie umożliwia większą oszczędność paliwa, jednocześnie przyspieszając sam proces gotowania. Płyta ceramiczna gazowa to innowacyjne rozwiązanie, zmieniające podejście do gotowania i czyniące je znacznie przyjemniejszym.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top