News

Pociągi elektryczne na linii Ocice-Rzeszów od 12 grudnia

rzeszów ocice pociąg elektryczny rozkład jazdy

Od 12 grudnia 2021 r., czyli od wprowadzenia nowego rozkładu jazdy, na linii kolejowej nr 71 Ocice – Rzeszów pojadą pierwsze pociągi elektryczne. Elektryfikacja tej linii kosztowała 67 mln zł.

Jak poinformowała PAP Dorota Szalacha z biura prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych, zasilanie trasy w energię elektryczną zapewnią wybudowane podstacje trakcyjne w Chmielowie, Nowej Dębie, Cmolasie, Widełce i w Rzeszowie.

„Elektryfikacja jednotorowej trasy Ocice-Rzeszów umożliwia zwiększenie oferty dla podróżnych. W nowym rozkładzie jazdy na tej trasie przewidziano więcej pociągów dalekobieżnych i regionalnych, m.in. do Stalowej Woli Południe oraz do Warszawy i Szczecina. Wśród około 35 połączeń są też te aglomeracyjne relacji Rzeszów-Kolbuszowa, które ruszą od stycznie 2022 r.” – dodała.

Dzięki elektryfikacji trasę zmieni też pociąg Intercity z Rzeszowa do Szczecina. Zamiast przez Przeworsk, Nową Sarzynę, pojedzie on krótszą trasą przez Kolbuszową i Tarnobrzeg.

Szalacha przypomniała, że do tej pory na linii Ocice-Rzeszów wybudowana została mijanka w Majdanie Królewskim. Wybudowano również nowy przystanek w Chmielowie i wydłużono peron w Głogowie Małopolskim.

W ocenie Szalachy elektryfikacja linii to rozwój ekologicznej kolei w województwie podkarpackim. „W połączeniach dalekobieżnych i regionalnych przewoźnicy będą mogli wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy elektryczne” – podkreśliła.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top