Inwestycje

Podkarpacie inwestuje w zbiorniki retencyjne

zbiornik retencyjny dofinansowanie
fot. A. Magda

Na Podkarpaciu powstaną nowe zbiorniki retencyjne, albo zmodernizowane zostaną już te istniejące.

W sumie na ten cel trafi 8,4 mln złotych. Są to środki unijne pochodzące z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Do rozdysponowania w tym zakresie pozostało jeszcze blisko 18 mln złotych, a nabór wniosków na dofinansowanie kolejnych zadań z zakresu infrastruktury retencyjnej potrwa do końca kwietnia 2024 roku.

Umowy z gminami, którym już zostało przyznane dofinansowanie na budowę zbiorników retencyjnych, podpisali: wicemarszałkowie: Piotr Pilch i Ewa Draus oraz członkowie zarządu Anna Huk i Stanisław Kruczek.

Nabór pierwszych wniosków o dofinansowanie prowadzony był przez urząd marszałkowski pod koniec 2023 roku. Merytorycznej ocenie poddanych zostało 25 projektów, z których ostatecznie pozytywną weryfikację przeszło 17 zadań z 16 gmin. Łączna kwota dofinansowania na wszystkie przedsięwzięcia to 8,4 mln złotych. Dzięki temu wsparciu na Podkarpaciu powstaną otwarte zbiorniki do retencjonowania wód opadowych i roztopowych, które będą gromadziły również wody gruntowe i płynące, np. w rowach melioracyjnych czy małych ciekach wodnych.

Maksymalna kwota dofinansowania, o jaką mogły się ubiegać gminy to 500 tys. złotych.

Wsparcie otrzyma 16 podkarpackich gmin: Harasiuki, Narol, Laszki, Lubaczów, Kolbuszowa, Grębów, Baranów Sandomierski, Głogów Małopolski, Grodzisko Dolne, Sokołów Małopolski, Zaleszany, Nowa Sarzyna, Pruchnik, Tarnowiec, Jedlicze i Żyraków. Gmina Lubaczów otrzymała dofinansowanie na dwa projekty. Umowy podpisało we wtorek, 23 kwietnia dziesięć pierwszych gmin.

Wicemarszałek Piotr Pilch zachęcał, aby samorządowcy, którzy już uzyskali wsparcie przekazywali informację, że wciąż trwa nabór i kolejne samorządy mogą się ubiegać o takie wsparcie.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top