Biznes

Podkarpacie: Klaster technologii kosmicznych – podpisano porozumienie

klaster technologii kosmicznych podkarpackie
Foto Mateusz Romankiewicz

Podpisanie porozumienia dotyczącego powołania Klastra Technologii Kosmicznych było jednym z najważniejszych wydarzeń 6. edycji Kongresu 590, który odbył się na Podkarpaciu. Podpisanie listu intencyjnego to krok w stronę Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi.

Podpisy pod listem intencyjnym złożyli przedstawiciele 20 firm i instytucji oraz marszałek Władysław Ortyl, wiceminister Małgorzata Jarosińska – Jedynak, poseł Maciej Małecki, sekretarz stanu  z Ministerstwie Aktywów Państwowych i poseł na sejm RP Marek Suski – przewodniczący Komisji energii, klimatu i aktywów państwowych.

Głównym celem powołania klastra jest rozbudowa krajowych kompetencji w obszarze technologii kosmicznych i technik satelitarnych przy udziale sektora komercyjnego  i naukowego.

Pierwszym zadaniem interesariuszy listu jest współpraca w przygotowaniu,  w ramach Krajowego Planu Odbudowy, wniosku aplikacyjnego dotyczącego stworzenia Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi. Będzie on tworzony przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, które będzie jednym z beneficjentów wypracowanych technologii. Efektem projektu będzie stworzenie pierwszej polskiej konstelacji satelitów obserwacyjnych.

Klaster technologii kosmicznych tworzy dwadzieścia firm i podmiotów. List intencyjny to pierwszy krok na drodze do budowy konstelacji satelitów obserwacyjnych. Dokument określa ramy współpracy w zakresie budowy i utrzymania klastra kosmicznego na terenie Województwa Podkarpackiego oraz wsparcia budowy Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi.

Światowy rynek kosmiczny rozwija się bardzo dynamicznie. Technologie niezbędne do aktywnej obecności w przestrzeni okołoziemskiej tanieją i stają się coraz bardziej dostępne. Klaster kosmiczny stworzy warunki dla integracji zdolności kosmicznych polskich przedsiębiorstw, by wspólnie działać na rzecz polskich potrzeb satelitarnych.

Siłą polskiego klastra kosmicznego ma być wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego polskiej nauki. Klaster będzie aktywnie korzystał z wiedzy europejskich organizacji takich jak Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne NEREUS, ESA Business Incubation Centres, EURISY, EARSC, SME4Space czy EUROSPACE.

Pierwszym zadaniem interesariuszy listu jest współpraca w przygotowaniu, w ramach Krajowego Planu Odbudowy, wniosku aplikacyjnego dotyczącego stworzenia Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi. Strony zobowiązały się także, że przystąpią do wspólnych prac dla jak najszybszego utworzenia klastra kosmicznego.

źródło: podkarpackie.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top