Praca

Podkarpacie: Od początku roku pracodawcy zgłosili chęć zwolnienia 2537 pracowników

podkarpacie zwolnienia bezrobocie urząd pracy zwolnienia grupowe praca

Od początku roku podkarpaccy pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy zamiar zwolnienia 2537 pracowników. Wypowiedzenia wręczono 974 osobom – wynika z danych przekazanych PAP przez Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Rzeszowie.

Ze zgłoszonych zwolnień do końca maja zrealizowano 38,4 proc. takich zgłoszeń.

Jak poinformował PAP dyrektor WUP Tomasz Czop, redukcje w większości dotyczą pracowników zatrudnionych przy produkcji.

„Wśród pracodawców zgłaszających do PUP zwolnienia, najczęściej pojawiają się podmioty z branży motoryzacyjnej i lotniczej. W sumie w województwie na 19 pracodawców, którzy zgłosili zamiar dokonania zwolnień grupowych, ok. 80 proc. dotyczyło produkcji w tych dwóch sektorach” – dodał.

Najwięcej zwolnień odnotowano w powiatach: mieleckim (850), dębickim (360), sanockim (320), mieście Rzeszowie (309) i Krośnie (233) oraz w powiecie ropczycko-sędziszowskim (186).

Zdaniem Czopa na zwolnienia w branży motoryzacyjnej wpływ miały m.in. ograniczenia w przemieszczaniu osób. „Nałożył się na to ogólny spadek sprzedaży samochodów oraz cen na produkty przemysłu motoryzacyjnego” – uważa dyrektor WUP.

W ocenie Czopa, pandemia wpłynie jeszcze na spadek popytu w turystyce, hotelarstwie i gastronomii.

„Sytuacja w gospodarce pozostaje nadal trudna. Pojawiają się jednak pozytywne sygnały. W okresie pandemii firmy potrafiły elastycznie wykorzystać posiadane zasoby kadrowe i możliwości produkcyjne, przez pozyskanie nowych odbiorców swoich produktów. Są to z reguły zaawansowane systemy sterowania lub elementy wykończeniowe stosowane w budownictwie. W efekcie przedsiębiorstwa wycofały zaplanowane redukcje o 514 miejsc pracy tj. 20,3 proc. ogółu zgłoszeń” – zaznaczył dyrektor.

Czop dodał, że bardzo pomocna okazała się również rządowa Tarcza Antykryzysowa. Jego zdaniem planowane zwolnienia mogą być przyczyną wzrostu liczby bezrobotnych, szczególnie w końcu roku. „Wówczas firmy mogą w większości zrealizować planowane zwolnienia” – wskazał.

Na Podkarpaciu na koniec czerwca br. zarejestrowanych było ponad 86,2 tys. osób bezrobotnych. W porównaniu do maja liczba bezrobotnych wzrosła o 584 osoby (wzrost o 0,1 proc.), a prognozowana stopa bezrobocia na koniec czerwca br. może wynieść 9 proc.

Największy wzrost bezrobocia nastąpił w powiatach: mieleckim (175), mieście Rzeszowie (137), powiecie ropczycko-sędziszowskim (117) i stalowowolskim (95).

(PAP)

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top