Inwestycje

Podkarpacie: pieniądze na wsparcie terenów popegeerowskich

tereny popegeerowskie dotacje 2022 samorząd
fot. PUW w Rzeszowie

Ponad 276,5 mln zł trafi do samorządów z Podkarpacia w ramach wsparcia terenów popegeerowskich.

W sumie dofinansowanych zostanie ponad 120 wniosków.

Przyznane środki pochodzą z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Jak powiedziała w piątek na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, o dofinansowanie mogły ubiegać się gminy, powiaty, związki międzygminne i związki powiatowo-gminne, na obszarze których funkcjonowały w przeszłości Przedsiębiorstwa Gospodarki Rolnej.

„Wartość dofinansowania, o które można było wnioskować w tej edycji naboru wynosiło maksymalnie do 98 proc. wartości inwestycji, czyli wymagany wkład własny gminy popegeerowskiej wynosił tylko 2 proc. Zatem ten program wsparcia jest bardzo korzystny” – dodała.

W tej edycji programu gminy popegeerowskie mogły ubiegać się o dofinansowanie inwestycji z 36 obszarów, w tym takich, jak m.in. budowa lub modernizacja infrastruktury drogowej, budowa lub modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym oczyszczalni, czy odnawialnych źródeł energii.

Na Podkarpaciu uprawnione podmioty złożyły w sumie 122 wnioski, na łączną kwotę ponad 276,5 mln zł.

Jak zaznaczyła Leniart, dofinansowanie uzyskały wnioski bardzo różne. W tym kontekście wymieniła m.in. inwestycje sportowe, które, jak mówiła wojewoda, do tej pory nie znalazły źródeł dofinansowania. Jako przykład podała wniosek gminy Mielec o wartości niemal 5 mln zł na wyposażenie nowo wybudowanej hali sportowej.

„Cieszę, że w tym programie znalazły się środki na cele, które są bardzo potrzebne z punktu widzenie społeczności lokalnych, dla tych jednostek samorządu terytorialnego, które były obciążone pozostałościami systemu komunistycznego i rozwijały się w sposób nieco spowolniony” – podkreśliła Leniart.

Inwestycje w gminie Markowa

Jednym z samorządów, który otrzymał dofinansowanie jest gmina Markowa. Wójt gminy Mirosław Mac powiedziała PAP, że 2 mln zł dotacji pozwoli na rozpoczęcie budowy sieci kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Husów i Tarnawka. „Będziemy w stanie zbudować kolektor tłoczny od istniejącej już oczyszczalni ścieków” – dodał.

Mac podkreślił, że w ostatnich latach gmina konsekwentnie inwestuje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną nadrabiając długoletnie zaniedbania.

„Wsparcie ze środków Programu Inwestycji Strategicznych to doskonały początek naszej inwestycji, której koszt szacowany jest na ponad 30 mln zł. Zadanie to wpisuje się w cele programu, który ma rozwijać obszary ze szczególnymi problemami. To bardzo cieszy, że rząd dostrzega kolejne potrzeby i bolączki lokalnych społeczności” – podkreślił wójt gminy Markowa.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top