News

Podkarpacie. Rolnicy ponownie protestują przeciwko „piątce Kaczyńskiego”

protest rolnik podkarpacie rzeszów piątka kaczyńskiego
Fot. M. Maśniak

Podkarpaccy rolnicy ponownie protestują przeciwko „piątce Kaczyńskiego”. Trwa manifestacja przed podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie.

W związku z protestem na ulicach miasta są utrudnienia dla zmotoryzowanych – mówi Dominika Kopeć z podkarpackiej policji.

Utrudnienia pojawiają się również w innych częściach województwa. Między innymi zablokowany jest wjazd na A4 w Radymnie.

Rolnicy protestują przeciw projektowi ustawy, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i zakaz trzymania psów na krótkich łańcuchach.

Rolnicy manifestowali od rana na ulicach Rzeszowa, powodując utrudnienia w ruchu drogowym. Przed południem na ul. Lwowskiej w okolicach ronda Pobitno stała kolumna 120 traktorów. Policja nie pozwoliła im wjechać do centrum miasta, o godzinie 11.00 przed Urzędem Wojewódzkim rozpoczął się protest. Ponieważ Rzeszów znajduje się w strefie czerwonej , w zgromadzeniu mogło uczestniczyć maksymalnie 10 osób. Porządku pilnowało kilkunastu policjantów. Protestujący przenieśli ze sobą trumnę z napisem „śmierć polskiego rolnictwa”.

Uczestnicy manifestacji czekali na wojewodę, ale Ewa Leniart nie wyszła na spotkanie, dlatego rolnicy z trumną na ramieniu poszli do gabinetu wojewody. To było krótkie spotkanie bez udziału dziennikarzy. Tomasz Buczek z Konfederacji Wolność i Niepodległość, który dziś reprezentował protestujących, wręczył pismo, w którym rolnicy tłumaczą, dlaczego chcą, żeby „piątka dla zwierząt” została odrzucona. Zaproponował kolejne spotkanie, ale wojewoda miała odpowiedzieć, że ze względu na epidemię niczego nie może obiecać i na tym rozmowy się zakończyły. Rolnicy zapowiadają, że będą dalej protestować.

źródło: PR Rzeszów

1 komentarz

1 komentarz

  1. Wl

    24 października 2020 at 04:11

    Szanowni Państwo,Rolnicy! Próbowaliście na ta obcej. Podkarpacie to wynik ok. 90% PiS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top