Biznes

Podkarpacka firma z branży motoryzacyjnej zaniżyła podatek dochodowy na kwotę blisko 550 tys. zł.

uszczuplenie podatku kas firma motoryzacyjna

KAS. Firma z branży motoryzacyjnej zaniżyła podatek dochodowy od osób fizycznych na kwotę blisko 550 tys. zł.

Uszczuplenie podatkowe udało się wykryć w trakcie czynności analityczno-sprawdzających przeprowadzonych przez podkarpacką Krajową Administrację Skarbową.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska, nieprawidłowości wykryli pracownicy jednego z urzędów skarbowych w woj. podkarpackim, którzy weryfikowali rozliczenia podatkowe jednego z podmiotów działającego w branży handlowo- motoryzacyjnej.

„Jak ustalono, podatnik zajmujący się importem i sprzedażą, nie wykazywał całej sprzedaży. Pracownicy KAS ustalili, że podmiot handlujący artykułami branży motoryzacyjnej na rzecz polskich i zagranicznych kontrahentów, zaniżył podatek dochodowy od osób fizycznych na kwotę blisko 550 tys. zł” – dodała.

Chabowska zaznaczyła, że podatnik zgodził się z ustaleniami dokonanymi przez pracowników KAS i dokonał korekty złożonych wcześniej zeznań i deklaracji podatkowych.

„Z ustalonych uszczupleń podatkowych, które wraz z odsetkami wyniosły ponad 780 tys. zł, podmiot dokonał już wpłaty na kwotę blisko 460 tys. zł. Pozostała zaległość regulowana jest w ratach” – podała rzeczniczka rzeszowskiej IAS.

Chabowska przypomniała, że Krajowa Administracja Skarbowa stopniowo odchodzi od czasochłonnych kontroli podatkowych na rzecz czynności analitycznych i sprawdzających.

„Ich rolą jest bieżąca weryfikacja prawidłowości zobowiązań podatkowych deklarowanych przez podatnika. W 2022 r. urzędy skarbowe w woj. podkarpackim przeprowadziły 75,5 tys. czynności sprawdzających, w wyniku których wykryły 167,8 mln zł uszczupleń. Ubiegłoroczne kontrole podatkowe doprowadziły z kolei do wykrycia uszczupleń podatkowych na poziomie 79,3 mln zł” – podała rzeczniczka.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top