Inwestycje

Podkarpackie Centrum Chorób Płuc: rozpoczął się kolejny etap rozbudowy

podkarpackie centrum chorób płuc rzeszów ksw
fot. PUW w Rzeszowie

Rzeszów/Podkarpackie Centrum Chorób Płuc. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie (KSW1) rozpoczął się kolejny etap rozbudowy Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc (PCChP).

Koszt inwestycji wyniesie w sumie ponad 50 mln zł.

Jak poinformował w czwartek rzecznik prasowy placówki Andrzej Sroka, inwestycja ma zostać zrealizowana do końca tego roku, a otwarta najpewniej w pierwszej połowie 2024 roku.

„Przebudowa szpitala finansowana jest ze środków z funduszy unijnych, budżetu samorządu województwa podkarpackiego i budżetu państwa” – dodał.

W ramach inwestycji, wykonawca ma za zadanie m.in. wyburzenie łącznika (segmentu B) i wybudowanie nowego, pomiędzy starym budynkiem głównym szpitala, a nowym budynkiem PCChP. Ponadto zostanie przebudowany budynek gazów medycznych wraz z wewnętrznymi instalacjami, zbudowana stacja transformatorowa wraz z agregatem prądotwórczym, powstaną też miejsca postojowe.

Całość będzie kosztować blisko 40 mln zł, do tej kwoty doliczyć trzeba koszt wyposażenia. Przetarg na wyposażenie ma być ogłoszony w tym roku.

Jak zaznaczył Sroka, poradnie specjalistyczne, które znajdowały się w tej części PCChP, czyli gruźlicy i chorób płuc, alergologiczna, chirurgii klatki piersiowej, immunologiczna oraz rejestracja, zostały tymczasowo przeniesione do Pałacu Jędrzejowiczów, mieszczącego się w parku przy ulicy Rycerskiej. Po zakończeniu inwestycji, wrócą do PCChP.

Jak przypomniał zastępca dyrektor ds. administracyjnych KSW1 Damian Brud, rozbudowa PCChP to kontynuacja I etapu inwestycji, która zakończyła się w 2022 roku.

„Oznacza to, że uwzględniając aktualny etap rozbudowy cała inwestycja wyniesie ok. 100 mln zł. Zakończenie w tym roku tego zadania pozwoli zmodernizować kompleks budynków KSW1, zarówno pod względem budowalnym jak i doposażenie w nowoczesny sprzęt i aparaturę. Było to od dawna oczekiwane zarówno wśród pracowników szpitala, jak i samych pacjentów” – powiedział.

W czerwcu 2022 r. oddano do użytku nowy budynek przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie. Do rozbudowanego 5-kondygnacyjnego budynku przeniesione i wyposażone zostały: Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc z obturacyjnym bezdechem sennym oraz Klinika Pulmonologii i Chemioterapii. W rozbudowanym budynku znalazło się także w pełni wyposażone zaplecze diagnostyczne, czyli Kliniczny Zakład Patomorfologii i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej oraz zaplecze techniczne, w tym trzystrefowa Centralna Sterylizacja.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top