News

Podkarpackie Centrum Nauki (PCN): drugi dzień otwarcia i konferencja naukowa (debata)

pcn podkarpackie centrum nauki otwarcie
fot. A. Magda

Rzeszów/Jasionka. „Od myśli Ignacego Łukasiewicza do Funduszy Europejskich” – to temat konferencji naukowej, która odbyła się w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz”.

Debata z udziałem ekspertów była kolejnym elementem trzydniowych wydarzeń zaplanowanych z okazji otwarcia PCN.

Konferencję otworzył marszałek Władysław Ortyl, który przywitał gości i prelegentów, mówiąc, że cieszy się z tego merytorycznego spotkania, które poświęcone jest w dużej mierze środkom unijnym, w tym nowemu programowi regionalnemu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.

Pierwszym prelegentem konferencji był Krzysztof Gierlach, kustosz, kierownik działu historii oświetlenia Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, który wystąpił z wykładem: „Lampa naftowa,jako symbol innowacyjności XIX wieku. W czasie prezentacji przybliżył historię źródeł światła, omówił także etapy i działania Łukasiewicza, które doprowadziły do wynalezienia lampy naftowej.

O przemyśle naftowym i jego twórcy, Ignacym Łukasiewiczu, mówiła Barbara Olejarz – dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Dyrektor Barbara Olejarz mówiła także o tym, że Łukasiewicz prowadził prawdziwie pionierskie działania, jakich nikt wcześniej się nie podjął. Podkreślała też, że wszystko co robił, robił dla innych, nie myśląc o sobie, zaś kopalnia w Bóbrce była jego „ukochanym dzieckiem”.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej zastanawiała się podczas swojej prelekcji, czy przedsięwzięcia Łukasiewicza uzyskałyby wsparcie ze środków unijnych. Przedstawiła także założenia dotyczące nowej perspektywy finansowej. Podkreśliła też, że Podkarpacie jest liderem, jeżeli chodzi o inwestowanie Funduszy Europejskich. Chwaliła też proces negocjacyjny nowego programu regionalnego, prowadzony przez urząd marszałkowski województwa podkarpackiego.

Debata zakończyła się przedstawieniem wokalno-instrumentalnym – kanta: „Skarby nie chodzą piechotą – opowieść muzyczna o Ignacym Łukasiewiczu”. Wystąpiło aż 150 artystów z całego Podkarpacia. Muzycy zabrali widzów w emocjonującą podróż po życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza. Autorem muzyki był Krzysztof Mroziak, a teksty stworzyła Monika Partyk.

Chór dziecięcy stworzyli uczniowie ze szkół muzycznych ze Strzyżowa, Rymanowa, Ropczyc, Jeżowego, Błażowej. Do przedsięwzięcia dołączył Chór Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mielcu. Chóry ćwiczyły pod okiem Katarzyny Sobas, Agnieszki Tomaszek i Grzegorza Oliwy. Przygotowaniem orkiestry zajmował się Ryszard Kusek. W ramach kantaty powstało 12 unikatowych utworów. 

Otwarcie PCN było finałowym wydarzeniem obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza na Podkarpaciu. 

Placówka regularną działalność rozpocznie w marcu.

Wydarzenia związane z otwarciem Podkarpackiego Centrum Nauki zakończą się w sobotę, 17 grudnia. Wówczas Podkarpackie Centrum Nauki otworzył swoje drzwi dla dzieci, młodzieży oraz osób spragnionych spotkania z nauką w zupełnie nowym wymiarze.   

Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz to inwestycja samorządu województwa realizowana przez WDK, dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. PCN jest ośrodkiem popularyzującym naukę, ale w zupełnie nowej, interaktywnej formule z wykorzystaniem  nowoczesnych eksponatów, poprzez ciekawe wykłady, doświadczenia i zajęcia w pracowniach oraz laboratoriach.

źródło: Samorząd Podkarpacki

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top