Inwestycje

Podkarpackie na drugim miejscu w kraju w realizacji RPO. Realizowanych jest ponad 2,7 tys. projektów

Podkarpackie na drugim miejscu w kraju w realizacji RPO. Realizowanych jest ponad 2,7 tys. projektów 1

Województwo podkarpackie z Regionalnego Programu Operacyjnego zakontraktowało do końca ubiegłego roku 7,2 mld zł, a wypłaconych zostało 4,2 mld zł. Daje to regionowi drugie miejsce w kraju, jeśli chodzi o dynamikę wydatkowania pieniędzy z tego programu.

Regionalny Program Operacyjny woj. podkarpackiego na lata 2014-2020 składa się z dwóch funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach całego programu Podkarpacie otrzyma w sumie ponad 2,1 mld euro.

Jak powiedział dyrektor departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Wojciech Magnowski, obecny RPO jest największy w historii województwa.

„Większych pieniędzy z UE raczej nie otrzymamy, dlatego ważne jest, żeby z tej szansy skorzystać. Dynamikę wdrażania tego programu mamy dobrą, jesteśmy pod tym względem na drugim miejscu w kraju. Wydaliśmy do tej pory niemal połowę alokacji” – dodał.

Magnowski podkreślił, że w ramach RPO realizowanych jest ponad 2,7 tys. projektów. Z tej liczby ok. 60 proc. projektów zostało już zakończone. Jak zauważył, efektem tych projektów są m.in. tysiące miejsc pracy oraz setki kilometrów dróg i kanalizacji.

Zdaniem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, region wypada dobrze nie tylko jeśli chodzi o realizację RPO.

„Jesteśmy liderem w Programie Operacyjnym Polska Wschodnia. Otrzymaliśmy z niego 1,6 mld zł dofinansowania, co daje nam pierwsze miejsce wśród pozostałych regionów” – powiedział Ortyl. Dodał, że region jest również na drugim miejscu w zestawieniu dotyczącym otrzymanego dofinansowania unijnego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Liczba zrealizowanych projektów z tego programu wynosi 495, co daje 3,5 mld zł dofinansowania.

W ocenie marszałka Podkarpacie jest liderem w pozyskiwaniu i wydawaniu środków unijnych. Ortyl zastrzegł, że nie tylko pozyskiwanie pieniędzy unijnych jest ważne, ale również ich efektywne wykorzystywanie. „Grozi nam, że w przyszłej perspektywie UE tych pieniędzy będziemy mieli mniej, ale na ten moment jeszcze żadnych konkretów nie wiemy” – powiedział marszałek woj. podkarpackiego.

Na koniec 2019 r. z trzech unijnych programów: RPO, Polska Wschodnia i Inteligentny Rozwój na Podkarpacie trafiło ponad 12,3 mld zł. (PAP)

autor: Wojciech Huk

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top