News

Podpisanie deklaracji na rzecz budowy Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie

szpital uniwersytecki rzeszów deklaracja

Dzięki budowie własnej infrastruktury klinicznej ośrodek rzeszowski już na trwałe wpisuje się w mapę akademicką świata medycznego – oświadczył w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski w czasie podpisania deklaracji współpracy ws. budowy Szpitala Uniwersyteckiego w Rzeszowie.

W czasie uroczystości szef resortu zdrowia powiedział, że jeśli nie pojawią się wszystkie ręce na pokładzie, to model walki z pandemią będzie niepełny. Jak ocenił – „niestety odbywałoby się to jeszcze większym kosztem”.

Wskazał, że „pandemia nauczyła nas, że zapotrzebowanie na kadry lekarskie musi stać się nie tylko deklaratywnym, ale rzeczywistym priorytetem państwa”.

„Doświadczenie pandemii jednoczy nas na tyle, żeby wspólnie w ramach hasła „wszystkie ręce na pokład” z determinacją robić wszystko, żeby tych kadr medycznych w Polsce nigdy nie zabrakło” – powiedział Niedzielski.

„Jako minister zdrowia bardzo cieszę się, że ta inicjatywa, to ziarno, które zostało pięć lat temu zasiane i z takim trudem też pielęgnowane, teraz kiełkuje już nie tylko pierwszymi absolwentami, ale budową własnej infrastruktury klinicznej, co oznacza, że ośrodek rzeszowski już na trwałe wpisuje się w mapę akademicką świata medycznego” – oświadczył.

Z kolei minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił uwagę, że od wielu lat Rzeszów prężnie rozwija się naukowo. „Od pięciu lat w Rzeszowie działa kierunek lekarski. W tym roku będziemy mieć pierwszych absolwentów – blisko stu nowych lekarzy wykształconych w Uniwersytecie Rzeszowskim” – zauważył Czarnek. Jak ocenił, „kierunek lekarski rozwija się znakomicie”.

Zaznaczył, że rozwój uczelni „jest w żywotnym interesie państwa polskiego”.

„Potrzebujemy nowych kadr lekarskich, nowych lekarzy w liczbie kilkudziesięciu tysięcy w perspektywie kolejnych lat. Żeby tak się stało, musimy ich kształcić właśnie w takich nowych miejscach, w takich nowych ośrodkach, jak Uniwersytet Rzeszowski” – powiedział Czarnek.

Wskazał, że warunkiem rozwoju Collegium Medicum Uniwersytetu Rzeszowskiego potrzebna jest koncepcja, która będzie konsekwentnie realizowana – budowy Szpitala Uniwersyteckiego na bazie Szpitala Wojewódzkiego – szpitala, który będzie zreorganizowany, ale też rozbudowy o tę nową placówkę wyspecjalizowaną w leczeniu chorób onkologicznych.

W uroczystości wziął udział m.in. rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top