Inwestycje

Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu zostanie otwarta 30 marca. Co będzie można zobaczyć?

przemyśl podziemna trasa turystyczna

Przemyśl/Podziemna Trasa Turystyczna. 30 marca br. otwarta zostanie rozbudowana Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu.

Prace związane z zagospodarowaniem przemyskich podziemi kosztowały ponad 13 mln zł.

Jak poinformował PAP Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta w Przemyślu, trasa będzie prowadzić przez kilkanaście piwnic pod budynkiem przemyskiego ratusza, przez zabytkowy kolektor sanitarny i nowobudowany łącznik podziemny wprost do piwnic budynku Rynek 9, to jest do siedziby Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

„Zwiedzający nową przemyską atrakcję będą mieć do dyspozycji ponad 30 sal tworzących trasę, których wyposażenie, scenografia, wystawy i prezentowane filmy przybliżą okres w historii miasta określany mianem złotego wieku” – dodał Wołczyk.

Podkreślił, że podziemny układ piwnic jest tak przygotowany, aby swą strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu miasta.

podziemna trasa turystyczna przemyśl

Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu: co można zobaczyć?

„Oczywiście układ ten nie będzie powtarzał planu miasta w sposób dosłowny, ale pewne ulice oraz charakter tętniącego tam życia będzie miał odpowiednik w faktycznym stanie z XVI wieku. I tak przykładem takiego symbolicznego miejsca jest ulica Wodna, gdzie dowiemy się o higienie renesansowych mieszczan i zobaczymy łaźnię miejską” – przekazał Wołczyk.

W innych salach będzie można zobaczyć m.in. młyn, przystań wodną, wnętrze renesansowego kramu pasmanteryjnego czy wnętrze ówczesnej apteki.

Natomiast w salach mieszczących się pod budynkiem Rynek 9, czyli Muzeum Historii Miasta, zobaczyć będzie można m.in. ekspozycję poświęconą Zamkowi Kazimierzowskiemu. Jak wyjaśnił Wołczyk, znajdować się tam będzie makieta ukazująca architekturę zamku; będzie też prezentacja poświęcona fazom budowy i wyglądowi zespołu zamkowego. „W innej sali pokażemy postacie starostów przemyskich i zaprezentujemy pozostałą, bogatą dokumentację archiwalną mówiącą o życiu na zamku i pracy administracyjnej” – dodał.

W będącej przedłużeniem budynku Muzeum Historii Miasta kamienicy mieszczącej się przy ul. Serbańskiej 7 znajdzie się mała sala kinowa.

Będzie w niej m.in. prezentowany film przelotu nad miastem. Jak zaznaczył Wołczyk, będzie to unikalne połączenie miasta renesansowego ze współczesnym. „Projekcja z przestrzennym dźwiękiem pozwoli zobaczyć, niejako na żywo, wszystko czego dowiedzieliśmy się podczas zwiedzania. Projekcja odbywać się będzie na specjalistycznym ekranie przeznaczonym do prezentacji 3D” – zaznaczył.

W trakcie rozbudowy trasy podziemnej m.in. zbudowano wyjście ewakuacyjne i zaadaptowano sześć pomieszczeń, których do tej pory nie udostępniano. Wykonana została również nowa instalacja elektryczna, instalacja wentylacji mechanicznej i instalacja hydrantowa. Od podstaw wybudowany został około 30-metrowy łącznik pomiędzy kolektorem sanitarnym a kamienicą Rynek 9.

Koszt rozbudowy trasy podziemnej wyniósł w sumie ponad 13 mln zł. W znacznej części inwestycja została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego na lata 2014-2020.

Prace związane z rozbudową przeprowadził wspólnie samorząd Przemyśla z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top