News

Połączenie Rzeszów-Chmielnicka. Kiedy do Polski popłynie prąd z Ukrainy?

rzeszów chmielnicka eletrownia prąd energia
fot. archiwum

Uruchomienie połączenia Rzeszów-Chmielnicka na poziomie napięcia 400 kV jest możliwe jeszcze w tym roku, poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Przypomniał, że od kilku miesięcy trwają prace inwestycyjne związane z przebudową linii.

„Z elektrowni atomowej w Chmielnickim do Polski ma popłynąć prąd. Od kilku miesięcy trwają prace nad doprowadzeniem do tego, żeby infrastruktura była dostosowana do odbioru tego prądu. Mamy nadzieję, że w tym roku ten proces ruszy” – powiedział Dworczyk w radiowej Trójce.

Przypomniał, że inwestycje dotyczą przebudowy linii z napięcia 750kV na 400 kV

„To są dosyć skomplikowane prace inwestycyjne, tzn. tam trzeba zbudować elementy infrastruktury, a Ukraina jest krajem w czasie wojny ,w związku z tym […] te procesy inwestycyjne napotykają na różnego rodzaju problemy czy opóźnienia” – podkreślił Dworczyk.

Na pytanie czy przesył prądu jest możliwy jeszcze w tym roku, powiedział: „Tak. Mogę powiedzieć, że nasi ukraińscy przyjaciele robią wszystko, żeby ten prąd w tym roku popłynął”.

Na początku czerwca br. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa informowała, że polski rząd dąży do jak najszybszego przywrócenia połączenia z Ukrainą z pomocą przebudowanej linii Rzeszów – elektrownia jądrowa Chmielnicka na napięciu 400 kV. Podawała, że do przebudowy linii z napięcia 750kV na 400 kV może dojść do końca 2022 r.

W kwietniu br. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) informowały, że przywrócenie połączenia z Ukrainą za pomocą linii energetycznej 750 kV Rzeszów-Chmielnicka w obecnym kształcie nie jest możliwe ze względu m.in. na uwarunkowania techniczne i normy środowiskowe.

PSE przypomniało jednocześnie, że w projekcie Planu Rozwoju Systemu Przesyłowego (PRSP) na lata 2023-2032 operator zakłada przebudowę linii 750 kV na odcinku Rzeszów-Jarosław na napięcie 400 kV. Dodatkowo operator zakłada m.in. budowę stacji 400/110 kV Jarosław wraz z wprowadzeniem linii Rzeszów-Chmielnicka przełączonej na napięcie 400 kV, czy rozbudowę rozdzielni 400 kV w stacji Rzeszów.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top