Biznes

Polska będzie produkować czołgi K2. Koreańczycy zainteresowani sprzętem wojskowym HSW

czołg k2 produkcja

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił, że Polska będzie produkować czołgi K2.

Korea Południowa zobowiązała się do szybkiego transferu technologii.

Polska planuje również stać się centrum serwisowym dla koreańskiego sprzętu wojskowego wykorzystywanego w Europie, w tym dla takich krajów jak Rumunia (pisaliśmy o tym TUTAJ)

Delegacja Korei Południowej, na czele z ministrem obrony Shinem Won-sikiem, odwiedziła Polskę, uczestnicząc w „Poland-South Korea Strategic Dialogue” w Warszawie.

Podczas spotkania omówiono harmonogram współpracy związany z zakupem czołgów K2, armatohaubic K9, samolotów FA-50 oraz wyrzutni rakiet Chunmoo.

Polska zaoferowała Korei zakup swojego sprzętu wojskowego, w tym moździerzy RAK, bojowych wozów BORSUK, radarów pasywnych, pojazdów BAOBAB-K  jak również sprzęt bezzałogowy, w tym systemy Fly Eye i Gladius.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył również, że Polska chce korzystać z doświadczeń Korei w zakresie ochrony granic, zwłaszcza systemów zarządzanych przez sztuczną inteligencję.

Shin Won-sik podkreślił, że współpraca obronna między Polską a Koreą jest historyczna i możliwa dzięki otwartości obu krajów, dodając, że Korea dąży do bycia strategicznym partnerem Polski, wspierając ją w budowie silnego potencjału obronnego w Europie Środkowej.

W lipcu 2022 roku Polska zatwierdziła umowy na zakup koreańskiego uzbrojenia, w tym samolotów FA-50, czołgów K2 i armatohaubic K9, z planami uruchomienia produkcji czołgów K2PL w Polsce do 2026 roku.

Wydarzenie „Poland-South Korea Strategic Dialogue” zostało zorganizowane przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego, skupiając się na współpracy obronnej między Polską a Koreą Południową.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top