Biznes

Polska na czwartym miejscu w UE pod względem przyrostu nowych mocy z fotowoltaiki w 2020 roku

fotowoltaika polska innogy moc biznes

Polska zajęła czwarte miejsce w Europie pod względem przyrostu mocy w fotowoltaice. W ubiegłym roku wyniósł on 200%. Zainteresowanie Polaków instalacjami fotowoltaicznymi jest coraz większe i wszystko wskazuje na to, że nadal będzie rosnąć. Jaki był rynek fotowoltaiki w 2020 roku? Sprawdźmy.

Fotowoltaika w Polsce w 2020 roku

Rok 2020 był przełomowy dla rozwoju instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju. Przyrost nowych mocy w fotowoltaice wyniósł aż 2,4 GW w stosunku do roku 20219. Wyprzedziły nas jedynie Niemcy (z przyrostem na poziomie 4,7 GW), Holandia (3 GW) i Hiszpania (2,8 GW). Jednocześnie Polska znalazła się na pierwszym miejscu w Unii, jeśli wziąć pod uwagę tempo wzrostu w tym segmencie, które oblicza się na podstawie skumulowanego rocznego wskaźnika wzrostu CAGR. Jak czytamy w raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021” przygotowanym przez Instytut Energetyki Odnawialnej, tempo wzrostu w latach 2016-2020 wyniosło w Polsce 114%, podczas gdy średnia unijna to zaledwie 10,3%.

Co więcej, zdaniem Instytutu Energii Odnawialnej taki trend powinien się utrzymać i w 2021 roku przekroczymy moc 6 GW, w 2022 – będzie to ponad 8 GW, z kolei pod koniec 2025 roku może to być nawet 15 GW. Ponadto szacuje się, że łączne obroty tego rynku w 2021 roku przekroczą 9 mld złotych.

Jak możemy przeczytać na stronie innogy Polska, największy udział w rynku energii spośród źródeł odnawialnych mają elektrownie wiatrowe. Pozostałe odnawialne źródła energii stanowią zaledwie ok. 1%, jednak to właśnie one, na czele z fotowoltaiką, wykazują największą dynamikę wzrostu. Taki stan rzeczy wynika m.in. z polityki Unii Europejskiej i narzuconych wymogów dotyczących udziału odnawialnych źródeł w krajowym rynku energii. Cel dla całej Unii wynosi minimum 32% energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł w 2030 roku. Według ekspertów jest on jak najbardziej realny do zrealizowania – szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę planowane inwestycje z zakresu morskich farm wiatrowych oraz dalszy dynamiczny rozwój fotowoltaiki.

Biznes stawia na fotowoltaikę

Faktury za prąd stanowią pokaźną część kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Podwyżkę cen prądu w 2021 roku spowodował m.in. wzrost opłat za emisję dwutlenku węgla oraz wprowadzenie opłaty mocowej. W związku z tym na inwestycje w fotowoltaikę decydują się coraz częściej nie tylko inwestorzy indywidualni, ale także firmy – produkowanie prądu z energii słonecznej to jeden z nielicznych sposobów na uzyskanie przynajmniej częściowej niezależności od sprzedawców i rosnących cen na rynku energii. Na opłacalność takiego rozwiązania wpływa też możliwość sprzedaży niewykorzystanej energii elektrycznej. Może się to odbywać w formie rozliczenia netto (w przypadku systemów o mocy do 50 kWp) lub sprzedaży po cenie ustawowej, która obowiązywała w poprzednim kwartale, na podstawie umowy komercyjnej zawartej ze sprzedawcą lub w formie tzw. umowy PPA.

Jak podaje Instytut Energii Odnawialnej, pod koniec 2020 roku w Polsce funkcjonowało 65 dużych przedsiębiorstw, w większości z koncesjami, które wytwarzają prąd w farmach fotowoltaicznych lub w dużych instalacjach na dachach budynków. Oprócz tego – mieliśmy 70 MW mocy w małych instalacjach oraz 450 MW w mikrosystemach na potrzeby mikro i małych przedsiębiorstw.

 

fotowoltaika polska innogy moc biznes

Rynek fotowoltaiki to nowe miejsca pracy

Instytut Odnawialnej Energii zwraca uwagę na fakt, że rozwój fotowoltaiki oznacza nie tylko transformację rynku energii i odwrócenie się od tradycyjnych elektrowni węglowych, ale także pobudzenie rynku pracy. W roku 2019 branża fotowoltaiki zatrudniała na etat 6 tysięcy pracowników, rok później było to już około 14,5 tysiąca. Ogromna większość przedsiębiorstw deklaruje tworzenie kolejnych miejsc pracy, możemy być więc pewni, że ten rynek jeszcze długo się nie nasyci, a firmy będą poszukiwały zarówno specjalistów, jak i pracowników fizycznych.

Co przyniosą kolejne lata, jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczne? Na pewno zmiany. Niedawno Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało nowy kształt Prawa energetycznego i ustawy o OZE. Zniknąć ma m.in. opłacalny system opustów – zostanie zastąpiony przez model sprzedażowy. Jak twierdzi resort, zaproponowane rozwiązania służą stworzeniu stabilnych warunków dla dalszego rozwoju branży.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top