Biznes

Polska sprzeda Ukrainie 50 armatohaubic Krab produkcji HSW. To największy kontrakt eksportowy od lat

krab hsw armatohaubica ukraina

Putin nie ma możliwości do rozpoczęcia z kimkolwiek awantury militarnej, nie będzie zdolny do kolejnej wojny przez najbliższych pięć lat; możemy czuć się bezpiecznie – powiedział w czwartek PAP generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych RP.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ogłosił w środę, że od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 30,7 tys. żołnierzy. Ponadto Rosja miała stracić m.in. 1 tys. 361 czołgów, 3 tys. 343 pojazdów opancerzonych, 208 samolotów, 175 śmigłowców i 659 systemów artyleryjskich.

Były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak pytany w czwartek przez PAP o straty rosyjskiej armii i bezpieczeństwo Polski zaznaczył, że dziś możemy czuć się bezpiecznie. „Putin nie ma jakiejkolwiek możliwości zaczęcia awantury militarnej z kimkolwiek” – powiedział. Jak ocenił, „Rosja przez najbliższych pięć lat nie będzie zdolna do jakiejkolwiek wojny”. „Straty, które poniosła armia rosyjska w sprzęcie, będą o wymagały odtwarzania tego sprzętu, zdolności rosyjskich przez wiele, wiele lat” – powiedział Skrzypczak.

Według generała poszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego o Szwecję i Finlandię byłoby dla Polski „bardzo korzystne”. „Bałtyk stanie się morzem wewnętrznym NATO, przez co porty typu Kaliningrad czy Petersburg będą portami +nieczynnymi+, ponieważ floty państw NATO, które stacjonują na Bałtyku, będą miały wielkie możliwości blokowania (rosyjskiej – PAP) floty bałtyckiej, (…) która stanie się złomem” – powiedział.

Czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna” doniósł o podpisaniu między Polską a Ukrainą umowy na ponad 50 armatohaubic Krab o wartości ok. 3 mld zł. To największy kontrakt eksportowy polskiej zbrojeniówki od lat.

Jak podaje dziennik, dostawy powinny zostać zrealizowane w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy. Za dostawy amunicji najpewniej będą odpowiadać Amerykanie.

Skrzypczak w rozmowie z PAP zaznaczył, że Krab jest „bardzo dobrą, zupełnie spolonizowaną haubicą”. „Huta Stalowa Wola (HSW) (producent – PAP) ma osiągnięcia, jeśli chodzi o artylerię, bo jest to głównie firma artyleryjska”.

„Haubica Krab kaliber 155 mm o zasięgu 40 km jest bardzo mobilna, na bardzo skutecznym podłożu K9 z Korei Południowej; pokonuje w zasadzie każdy teren i towarzyszy szczególnie wojskom pancernym” – powiedział Skrzypczak. „Zdolności rażenia przeciwnika z wykorzystaniem haubicy Krab, która może strzelać również amunicją precyzyjną, są bardzo pomocne dla Ukraińców” – dodał.

Podsumowując dotychczasowe działania wojenne na terenie Ukrainy, Skrzypczak zaznaczył, że „zamiary Rosjan skończyły się porażką”. „Armia rosyjska poniosła sromotną klęskę, zamiary Putina (…) spełzły na niczym” – powiedział.

Generał zauważył, że „Ukraińcy prowadzą skuteczną obronę, zadają Rosjanom dotkliwe straty”. „Przykładem jest łuk donbaski, gdzie Ukraińcy prowadzą bardzo efektywną operację obronną, zadając nieprawdopodobnie wielkie straty Rosjanom” – dodał.

W ocenie Skrzypczaka Rosjanie utracili wiele z zajętych wcześniej na Ukrainie terenów. „Obecnie koncentrują swoje działania na wschodzie Ukrainy, łuku donbaskim i na południu; Władimir Putin próbuje ukryć niepowodzenia” – powiedział. Według generała można mówić o „pacie strategicznym”.

Zaznaczył, że Ukraińcy zwiększają swoje możliwości dzięki dostawom sprzętu i kierowaniu na front kolejnych ukraińskich jednostkach wojskowych. Jego zdaniem widać wyraźnie, że Rosjanie „wyczerpują swoje możliwości”, z kolei „Ukraina ma większe możliwości niż miała na początku wojny” – dodał.

Pytany o szkolenia przygotowujące ukraińskich żołnierzy do korzystania z dostarczanego sprzętu powiedział, że „adaptacja sprzętu przebiega po stronie Ukraińców bardzo szybko”. „Są przygotowani, mają przeszkolonych dowódców” – ocenił.

Zdaniem Skrzypczaka proces przygotowania żołnierzy ukraińskich do wykorzystania zachodniego sprzętu „to tydzień, dwa tygodnie”. „Przykładem jest wykorzystanie haubic M777, które skutecznie już działają na froncie i zadają dotkliwe starty siłom rosyjskim” – dodał.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top