Biznes

Polski Ład. Kwota wolna od podatku podniesiona. Co poza tym rząd oferuje Polakom?

polski ład

Kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 30 tys. złotych rocznie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji programowej, prezentując Polski Ład

„Podnosimy kwotę wolną od podatku do 30 tys. Czyli 65 proc emerytur, a także najniższa płaca, będzie bez podatku. Gdzieś do 5 tys. zł, różnica będzie odczuwalna, ale Ci którzy zarabiają do 10 czy nawet 10,5 tys. miesięcznie, czyli około 126 tys. rocznie., będą mieli niewielką dopłatę. To znaczy, zmniejszenie podatku. Później będzie już inaczej” – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Z prezentacji zamieszczonej na profilu PiS na Twitterze wynika podano, że partia chce zlikwidować lukę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

„Zobligujemy duże firmy do tego, aby na żądanie pracownika w ciągu 30 dni musiały uzasadnić powód wypłacania określonego wynagrodzenia. Zatrudnieni będą mogli tez zażądać informacji o przeciętnych zarobkach osób płci przeciwnej, wykonujących takie same lub podobne obowiązki” – dodano.

PiS chce także wprowadzić ulgę podatkową dla Polaków wracających z emigracji. Od 2022 r. osoby te mogłyby wskazać w zeznaniach podatkowych kwotę do opodatkowania niższą o 50 tys zł.

PiS proponuje zerową stawkę PiT dla pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego – podano w prezentacji w trakcie konwencji programowej PiS.

PiS zaproponuje wprowadzenie liniowej składki zdrowotnej, przeznaczonej na poprawę jakości służby zdrowia – powiedział premier Mateusz Morawiecki w trakcie konwencji programowej

„W służbie zdrowia oprzemy się na nowych źródłach finansowania, z nowej składki liniowej, bez możliwości odpisania jej od podatku, która wpłynie do Narodowego Funduszu Zdrowia wyłącznie, żeby poprawiać służbę zdrowia” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

PiS proponuje wypłatę 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko, do wykorzystania między 1., a 3. rokiem życia dziecka – poinformował w trakcie konwencji programowej PiS premier Mateusz Morawiecki.

„Oprócz 500+ i 300+ dodajemy kolejny komponent w naszej polityce (…) To rodzinny kapitał opiekuńczy. To 12 tys. zł dla każdej rodziny na drugie trzecie i kolejne dzieci, do wykorzystania między 12 a 36 miesiącem życia dziecka” – powiedział premier.

Podniesienie składki zdrowotnej do 6% PKB w 2023 r. i do 7% PKB w 2027 roku, a także powołanie nowych instytucji, które mają zajmować się m.in. modernizacją szpitali, prowadzeniem badań medycznych głównie w zakresie onkologii oraz zwiększenie liczby lekarzy i pielęgniarek, to główne założenia Nowego Ładu w ochronie zdrowia.

„Chcemy już w 2023 roku osiągnąć 6% PKB – to będzie na pewno przeszło 150, a może nawet 160 mld zł. Chcemy w 2027 roku osiągnąć 7%. To już będzie pewnie – jeżeli wszystko będzie szło zgodnie z planem – około 200 mld zł” – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński.

Zapowiedział też, że celem programu będzie dążenie do zwiększenia liczby lekarzy.

„Musimy mieć więcej niż dzisiaj lekarzy, musimy ich kształcić, musimy ich ściągać z zewnątrz, to dotyczy także pielęgniarek, a być może także innych pracowników służby zdrowia” – powiedział.

Mają też powstać nowe instytucje m.in: Fundusz Modernizacji Szpitali, Fundusz Medyczny i Agencja Rozwoju Szpitali. Ich celem ma być modernizacja szpitali, prowadzenie badań, które koncentrują się m.in. na onkologii i porządkowanie spraw w szpitalach.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że obecnie kwota wydatków na ochronę zdrowia przekracza 100 mld zł rocznie. Podkreślił, że nastąpił wzrost tej kwoty o blisko 40% wzrost w ciągu pięciu lat.

Zapowiedział także zniesienie limitów do specjalistów, żeby skrócić kolejki.

Zgodnie z obecnymi przepisami, na finansowanie ochrony zdrowia przeznacza się corocznie środki finansowe w wysokości nie niższej niż 6% PKB, z zastrzeżeniem, że w roku 2021 nie może to być mniej niż 5,3% PKB (w 2022 r. – 5,55% PKB i w 2023 r. – i 5,8% PKB).

Państwo polskie udzieli gwarancji bankowej na wkład mieszkaniowy dla ludzi młodych do 40% jego wartości, maksymalnie do 100 tys. zł., poinformował premier Mateusz Morawiecki.

W rodzinach z dwojgiem i więcej dzieci kwota kredytu mieszkaniowego będzie ulegała umorzeniu, maksymalnie do 150 tys. zł, wynika z założeń „Polskiego Ładu” dot. polityki mieszkaniowej.

Jednocześnie możliwa ma być budowa domów do 70 m2 tylko na podstawie zawiadomienia (wobec 35 m2 obecnie).

„Chcemy zaproponować tym, którzy chcą kupić mieszkanie, ale ich na to nie stać. […] Państwo polskie zagwarantuje wkład własny do wysokości 40% i na dziś mamy już uzgodnione do wysokości 100 tys. zł i ten wkład własny pozwoli na szybkie podjęcie decyzji o zakupie własnego mieszkania od ręki, jeżeli te mieszkania są na rynku dostępne” – powiedział Morawiecki podczas prezentacji programu.

Jednocześnie w stosunku do rodzin, w których pojawi się drugie i kolejne dzieci, ma następować umorzenie części kredytu do poziomu – jak powiedział Morawiecki – „co najmniej 150 tys. zł” (im większa liczba dzieci, tym większa ma być kwota umorzenia).

Jednocześnie planowane jest przygotowanie przepisów w najbliższych miesiącach, umożliwiających budowanie domów do 70 m2 bez zezwolenia, tylko na złożone zawiadomienie.

PiS zamierza zlikwidować umowy śmieciowe i zaproponować jeden model kontraktu pracy – powiedział w trakcie konwencji programowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„Będziemy też dążyć do tego by zostały zniesione umowy śmieciowe, od razu oskładkowane, do tego, by w krótkim czasie powstał jeden model kontraktu pracy, czyli krótko mówiąc duże zmiany. W kieszeniach przynajmniej kilkunastu milionów ludzi znajdzie się dodatkowe 18 mld złotych” – powiedział Kaczyński.

(PAP Biznes) i (ISBNews)

 

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top