Biznes

Polwax miał 4,9 mln zł straty netto w I kwartale 2024 r.

polwax wynik 2024
fot. Polwax

Polwax zanotował 4,9 mln zł jednostkowej straty netto w pierwszym kwartale 2024 roku.

To oznacza wzrost straty w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, kiedy to wynosiła ona 4,45 mln zł.

Strata operacyjna wyniosła 4,86 mln zł, nieznacznie więcej niż 4,78 mln zł rok wcześniej.

EBITDA również była ujemna, wynosząc -4,039 mln zł w porównaniu do -4,003 mln zł w pierwszym kwartale 2023 roku. Przychody ze sprzedaży spadły do 27,22 mln zł z 37,19 mln zł rok wcześniej, co wskazuje na znaczny spadek w dochodach.

Spółka zaznaczyła, że w pierwszym kwartale każdego roku występuje sezonowość w produkcji i sprzedaży, szczególnie w sektorze świec i zniczy, co skutkuje niską aktywnością sprzedażową w tym okresie. Tradycyjnie zapotrzebowanie na produkty do produkcji zniczy rośnie w drugim i trzecim kwartale roku.

Na obniżony popyt w pierwszym kwartale 2024 roku wpływ miała inflacja oraz wysokie koszty energii, co wpłynęło na plany produkcyjne w różnych branżach przemysłu.

Mimo nieznacznego spadku cen ropy naftowej, co wpłynęło na obniżenie cen surowców parafinowych, nie przełożyło się to na wzrost aktywności zakupowej kontrahentów.

Polwax jest jednym z największych producentów i dystrybutorów parafiny przemysłowej w Europie i liderem na rynku polskim.

Firma posiada zakłady produkcyjne w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach. Spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2014 roku, a jej przychody ze sprzedaży wyniosły 331,22 mln zł w 2022 roku.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top