News

Pomoc dla Ukrainy tematem debaty Ministrów Infrastruktury w Jasionce

jasionka debata ukraina
Fot. M. Maśniak

W Jasionce wystartowały dziś rozmowy w ramach Dialogu Wysokiego Szczebla dla Ukrainy pn. „Łącząc Ukrainę z Europą i światem – odbudowa i rozwój zrównoważonej infrastruktury transportowej i wydajnych łańcuchów dostaw”.

W spotkaniu uczestniczą delegacje z 23 państw.

– Nasze spotkanie pokazuje, że rozwój transportu w naszej części Europy – Europy Środkowej – jest ważny dla rozwoju i dla pokoju w Europie i na świecie – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk otwierając spotkanie.

Pomoc dla Ukrainy: czy Podkarpacie stanie się hubem?

– To ważne wydarzenie także w kontekście szans dla województwa podkarpackiego, które wraz z rozpoczęciem odbudowy zniszczonej wojną Ukrainy, stanie swoistym się hubem i zapleczem tej wielkiej operacji – komentowała w rozmowie z dziennikarzami wojewoda Ewa Leniart.

Podczas wydarzenia, które odbywa się w dniach 29-30 marca 2023 r., zaplanowane zostały się sesje ministerialne: „Europa Środkowo – Wschodnia bramą do świata dla bezpiecznej i rozwijającej się Ukrainy” oraz „Kształtowanie nowej infrastruktury transportowej dla zrównoważonego rozwoju Ukrainy”, gdzie dyskutowana jest rola i znaczenie transportu dla integracji europejskiej i swobodnego przepływu osób, towarów i usług w czasie trwającej na Ukrainie wojny.

Podczas debaty „Korytarze Solidarności w służbie odbudowy Ukrainy” omówiona zostanie unijna inicjatywa stanowiąca reakcję na rosyjską agresję wymierzoną przeciwko Ukrainie, czyli alternatywne szlaki logistyczne między UE a Ukrainą przeznaczone dla eksportu produktów rolnych, a także dla eksportu i importu innych towarów w celu zwiększenia światowego bezpieczeństwa żywnościowego i pomocy dla ukraińskiej gospodarki. Nowe szlaki, na które przekierowane zostały znaczne potoki ładunków oraz transport osobowy, w dużym stopniu wiodą przez Polskę.

Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Ministerstwo Infrastruktury i Międzynarodowe Forum Transportu (The International Transport Forum – ITF).

źródło: PUW Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top