Inwestycje

Ponad 162 mln zł na budowę i modernizację podkarpackich dróg z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

rządowy fundusz rozwoju dróg podkarpacie wnioski
fot. PUW w Rzeszowie

Ponad 162 mln zł w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trafi do podkarpackich samorządów. Są także dodatkowe środki na realizacje zadań z zakresu poprawy bezpieczeństwa pieszych na drogach.

Alokacja środków Funduszu dla województwa podkarpackiego na rok 2022 wynosi ponad 162 mln zł do równego podziału na gminy i powiaty. Wnioskodawcy mogą liczyć na dofinansowanie zadania w przedziale od 50% do 80% wartości, w zależności od dochodów własnych danej jednostki samorządu terytorialnego.

– To kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W wyniku poprzedniego, na rok 2021 r. do naszego województwa trafi niemal 175 mln zł. Teraz zakończyliśmy nabór wniosków na przyszły rok. W jego ramach złożonych zostało 214 wniosków gminnych i 57 powiatowych – wyliczała w trakcie konferencji prasowej wojewoda Ewa Leniart.

W ramach Funduszu dofinansowaniem mogą być objęte budowa, przebudowa lub remont dróg powiatowych i gminnych („zadania powiatowe”), oraz budowa, przebudowa lub remont dróg gminnych („zadania gminne”). Gmina mogła złożyć 2 wnioski, natomiast powiat oraz miasto na prawach powiatu 3 wnioski. Jedno zadanie mogło obejmować maksymalnie trzy różne drogi, których bezpośrednie lub pośrednie powiązanie zapewnia spójność komunikacyjną na poziomie lokalnym, co powinno zostać wykazane we wniosku aplikacyjnym.

Nabór wniosków trwał od 28.07.2021 r. do 27.08.2021 r.

W pierwszym naborze na liście zadań rekomendowanych do dofinansowania znalazły się 74 zadania gminne i powiatowe, dotyczące przebudowy oraz budowy 248 przejść dla pieszych. Po ogłoszeniu przez wojewodę dodatkowego naboru, na liście zatwierdzonych do dofinansowania znalazło się kolejne 28 zadań, obejmujących 77 przejść.

Tym samym w 2021 r. zakontraktowane do realizacji zostało łącznie 102 zadania, w rezultacie których poprawiona zostanie infrastruktura 325 przejść dla pieszych. Łączna kwota dofinansowania tych zadań wyniesie ponad 37 mln zł. Wszystkie zostaną dofinansowane w 80%.

źródło: PUW w  Rzeszowie

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top