Inwestycje

Ponad 4 mln zł na dotacje dla zabytków w regionie. Lista beneficjentów

zabytki ochrona podkarpacie dotacja lista beneficjentów kto dostał
fot. podkarpackie.pl

Ponad 4 mln zł przeznaczył samorząd województwa podkarpackiego na dotacje dla zabytków w regionie. Pieniądze mogą być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach ruchomych i nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej w Rzeszowie wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, poprawa infrastruktury zabytkowej i turystycznej jest bardzo ważna. „Obiekty zabytkowe są istotnymi punktami na mapie turystycznej Podkarpacia, są wśród nich miejsca pielgrzymkowe, gdzie przybywa dużo osób. Poprzez naszą działalność podnosimy atrakcyjność województwa” – argumentował.

W sumie w bieżącym roku samorząd województwa przeznaczył na ten cel 4,1 mln zł. Z dotacji mogły skorzystać organizacje kościelne, samorządy i organizacje pozarządowe oraz osoby fizycznych, które są właścicielami bądź posiadaczami obiektu wpisanego do rejestru zabytków.

W ramach naboru wpłynęło 253 wnioski. 190 z nich złożyły parafie, klasztory, zakony, zgromadzenia i inne kościelne osoby prawne, 33 wnioski złożyły jednostki samorządu terytorialnego, a 19 wpłynęło od organizacji pozarządowych. 11 złożyły osoby fizyczne.

W sumie dofinansowaniem objęto 104 wnioski. W większości są to zabytki sakralne, których na Podkarpaciu jest najwięcej. Przy zabytkach nieruchomych udzielono dotacji m.in. na: restaurację pokryć dachowych, elewacji, fundamentów, izolacje przeciwwilgociowe, modernizacje instalacji elektrycznych. Z kolei przy zabytkach ruchomych planowane są prace przy odnowie ołtarzy, obrazów, feretronów, witraży, rzeźb i polichromii.

Wysokość dotacji, o którą mogli starać się wnioskodawcy, przy zabytku nieruchomym waha się od 10 tys. zł do 300 tys. zł. Natomiast przy zabytku ruchomym była to kwota od 5 tys. do 50 tys. zł.

Dotacje trafiły do wszystkich podkarpackich powiatów, najwięcej zaś do powiatów: jarosławskiego oraz przemyskiego.

(PAP)

Lista beneficjentów. Zabytki Podkarpackie

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top