Inwestycje

Ponad 61 mln zł na remont dróg gminnych i powiatowych na Podkarpaciu

remont drogi rfrd wnioski
fot. O. Hałabud

Podkarpackie samorządy mogą składać wnioski na remont dróg gminnych i powiatowych.

Pieniądze, w sumie ponad 61 mln zł, pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD).

O naborze poinformowała we wtorek na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. „Nabór wniosków trwał będzie 30 dni” – dodała.

Leniart przypomniała, że w latach 2019-2022 w ramach RFRD na Podkarpacie trafiło ponad 825 mln zł. „Te pieniądze pozwoliły zrealizować łącznie 880 zadań, w ramach których zmodernizowano ponad 1150 km dróg gminnych i powiatowych oraz wybudowano lub przebudowano 290 przejść dla pieszych o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa” – podkreśliła wojewoda.

W ogłoszonym naborze gminy mogą składać dwa wnioski na remont dróg, natomiast powiaty trzy.

Obecny na konferencji dyr. wydziału infrastruktury w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim Krzysztof Sopel podkreślił, że preferowane będą wnioski, które zakładać będę remont dróg na terenach wiejskich, które łączą miejscowości oraz wykonany będzie np. remont chodnika. „Inwestycja może uzyskać dofinansowanie z programu od 50 do 80 proc. wartości” – dodał.

Jak przypomniała wojewoda, w ramach przeprowadzonego w sierpniu 2022 r. naboru wniosków dla zadań planowanych do realizacji w 2023 r. do dofinansowania wybrano łącznie 92 zadanie gminne i powiatowe na łączną kwotę ponad 161 mln zł. Listy wniosków czekają obecnie za zatwierdzenie przez premiera.

Jak podała Leniart, łączna alokacja środków funduszu dla Podkarpacia w 2023 r. wynosi zatem obecnie ponad 222 mln zł. Zapowiedziała, że to nie koniec i niedługo ma być ogłoszony kolejny nabór w ramach RFRD.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg wspiera inwestycje na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top