Inwestycje

Ponad 708 mln zł dla Podkarpacia. Na co je wydadzą samorządy?

samorzad pieniądze podkarpackie

Ponad 708 mln zł wsparcia trafi do podkarpackich samorządów.

W skali kraju prawie 13,7 mld zł dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT zostanie przekazane jednostkom samorządu terytorialnego.

Jak podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas konferencji prasowej, dodatkowe środki to wsparcie dla samorządów w trudnych czasach – w okresie wyzwań związanych z koniecznością ponoszenia podwyższonych kosztów funkcjonowania.

Rząd zdecydował się na to, aby wesprzeć jednostki samorządu terytorialnego poprzez przeznaczenie dodatkowych środków z wpływów z PIT.  Do województwa podkarpackiego w związku z tym  trafi ogólna kwota 708 mln zł, która zostanie  przeznaczona na podział dla  poszczególnych samorządów. Średnio będzie to dla gminy 2 mln 900 tys. zł, 6 mln  100 tys. zł dla powiatu i  32 mln 700 tys. zł  dla województwa. Największym beneficjentem na naszym terenie będzie miasto Rzeszów, które otrzyma kwotę przewyższającą 42 mln zł – powiedziała Ewa Leniart.

Środki te będą stanowić znaczące wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w realizacji ich zadań.

Samorządy będą mogły wydatkować otrzymane fundusze w sposób elastyczny, przeznaczając je zarówno na wydatki bieżące. jak i na inwestycje. Mogą także i powinny przeznaczyć je na szczególnie istotnych obecnie, zadań z zakresu poprawy efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii  oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła i energii ponoszonych przez odbiorców.

Poseł Szlachta zaznaczył, że dofinansowanie składa się z dwóch kwot.

Pierwsza z nich wynosząca 7,8 mld zł to kwota do podziału miedzy wszystkie samorządy – proporcjonalnie do wysokości planowanych na rok 2023 dochodów gmin z tytułu udziału w podatku PIT.

Druga – wynosząca 5,9 mld zł to wsparcie przede wszystkim dla mniejszych i mniej zamożnych samorządów.

źródło: PUW Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top