Sanok. W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zaprezentowano nowy produkt turystyczny „Ponad podziałami”.
Skierowany jest do osób niewidomych i słabowidzących.
Dzięki wyposażeniu w audiodeskrypcję Rynek Galicyjski, mieszczący się na terenie muzeum, jako pierwszy obiekt kulturalny w Polsce, zostanie udostępniony osobom z ograniczoną zdolnością widzenia.
Nowa ścieżka została wyposażona w 18 znaczników ułatwiających przybliżenie otoczenia dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tablice tyflograficzne – czyli specjalne tablice, umożliwiające dotykowe odczytanie tekstu lub grafiki – przedstawiające plan rynku oraz miejsca przed skansenem.
W ramach projektu zakupiono także przenośny pojazd, umożliwiający osobom niepełnosprawnym poruszających się na wózkach inwalidzkich, łatwiejszy dostęp do obiektów znajdujących się na Rynku Galicyjskim.
Warto wspomnieć, że Województwo Podkarpackie współpracując z GOPR, wcześniej przystosowało trzy szlaki turystyczne dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Pierwsza ścieżka „Zobaczyć Beskid Niski” ma 4,5 km długości i jest wyposażona w 18 urządzeń wspomagających orientację.
Druga trasa „Zobaczyć Bieszczady” to szlak górski prowadzący na wieżę w Jeleniowatym, z 15 urządzeniami ułatwiającymi poruszanie się.
Trzeci szlak „Zobaczyć Solinę” w Ustrzykach Dolnych posiada tandemy, które umożliwiają osobom niewidomym jazdę z przewodnikiem.