Inwestycje

Ponowny przetarg na obwodnicę Przemyśla i Miejsca Piastowego

przemyśl miejsce piastowe obwodnica przetarg budowa
mapa gddkia

Rzeszowski oddział GDDKiA ponownie ogłosił dwa przetargi na wykonanie dokumentacji obwodnic Przemyśla i Miejsca Piastowego na Podkarpaciu. Pierwszy przetarg, w listopadzie br. został unieważniony, bowiem oferty w nim złożone znacznie przewyższały budżety, jakie GDDKiA zaplanowała na obie inwestycje.

Jak poinformowała PAP w środę rzeczniczka prasowa Joanna Rarus, ogłoszenia o przetargach ukażą się niebawem na platformie zakupowej GDDKiA. „W treści opublikowanych ogłoszeń znajdą się szczegółowe informacje na temat zakresu zamówień, a także nowych warunków i kryteriów udziału w przetargach” – dodała.

Termin składania ofert mija w drugiej połowie stycznia 2021 r.

Jeśli chodzi o oba przetargi to zakładają one wykonanie m.in. studium korytarzowego, studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej.

Jak zaznaczyła Rarus, obwodnica Miejsca Piastowego będzie częścią drogi krajowej nr 28. „Trasa będzie miała ok. 20 km długości i jej koszt szacowany jest na 500 mln zł. Budowa obwodnicy pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza gęstą zabudowę miejscowości: Miejsce Piastowe, Rymanów, Besko oraz Zarszyn” – powiedziała.

Natomiast obwodnica Przemyśla będzie częścią dróg krajowych nr 28 i 77. Jak tłumaczy Rarus, trasa pozwoli na usprawnienie ruchu tranzytowego, którego część z autostrady A4 przejmuje droga krajowa nr 77, prowadząc dalej przez Przemyśl na wschód do przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce.

„Droga krajowa nr 77 pozwala na kontynuację transportu z kierunku północnego (Warszawa, Radom, Jarosław) na południe, do Przemyśla, i dalej drogą krajową nr 28 do przejść granicznych na południu Polski” – powiedziała rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

Obwodnice Przemyśla i Miejsca Piastowego powstaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Założenia programu przewidują, że do 2030 r. będzie wybudowanych 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Koszt realizacji tras został oszacowany na blisko 28 mld zł. (PAP)

Program budowy 100 obwodnic w województwie podkarpackim

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na Podkarpaciu powstanie łącznie osiem obwodnic:

  • Brzostka i Kołaczyc w ciągu DK73 – trwa postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,
  • Jasła w ciągu DK73 – trwa postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,
  • Kolbuszowej w ciągu DK9 – przetarg na dokumentację, po otwarciu ofert,
  • Miejsca Piastowego w ciągu DK28 – ogłoszony przetarg na dokumentację,
  • Nowej Dęby w ciągu DK9 – przetarg na dokumentację, po otwarciu ofert,
  • Pilzna w ciągu DK73 – trwa postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,
  • Przemyśla w ciągu DK28/77 – ogłoszony przetarg na dokumentację,
  • Sanoka w ciągu DK84 (II etap) – przetarg na koncepcję programową, po otwarciu ofert.

W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top