Inwestycje

Port lotniczy Rzeszów-Jasionka w trudnej sytuacji. Radni sejmiku przeznaczyli 10 mln zł na lotnisko

lotnisko jasionka rzeszów port lotniczy

Radni województwa podkarpackiego w trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku m.in. zgodzili się podnieść kapitał zakładowy portu lotniczego w podrzeszowskiej Jasionce o 10 mln zł.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że pieniądze mają być przeznaczone na inwestycje. Przed głosowaniem uchwały w tej sprawie mówił, że ubiegły rok był trudny dla portów lotniczych w kraju.

„Jednak właśnie teraz musimy inwestować, przygotowywać się i napędzać gospodarkę, aby przejść ten kryzys i wrócić do stanu, jaki był w 2019 r. Musimy być jak najlepiej przygotowani do momentu, kiedy gospodarka wróci do normalności” – dodał Ortyl.

Marszałek przypomniał, że na początku lutego br. odbyła się konferencja, na której drugi obok samorządu udziałowiec w spółce lotniskowej – Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” – poinformowało o zainwestowaniu w Jasionkę ponad 50 mln zł w ciągu dwóch lat. Z tej kwoty 40 mln zł zapewni PPL; resztę musi wyłożyć lotnisko.

Szef klubu PSL w podkarpackim sejmiku Jan Tarapata mówił w swoim wystąpieniu, że popiera uchwałę, bo w jego ocenie w trudnym czasie trzeba wspierać lotnisko i przemysł lotniczy, który ma w województwie długa tradycję.

Natomiast Krzysztof Feret zapowiedział, że jego klub – Koalicja Obywatelska – zagłosuje przeciw uchwale. W jego ocenie dodatkowe pieniądze przeznaczone dla lotniska to jak „wlewanie wody do studni bez dna”. Feret zaznaczył, że samorząd od 2018 r. dołożył do lotniska 20 mln zł.

Szef klubu KO w sejmiku Piotr Tomański dodał, że pandemia nie jest dobrym czasem na inwestowanie. „Może poczekajmy z tymi pieniędzmi, bo okaże się, że w przyszłości będą bardziej potrzebne” – mówił.

Prezes portu Adam Hamryszczak podkreślił z kolei, że podrzeszowskie lotnisko z powodu pandemii obsłużyło w ub.r. o ponad 500 tys. pasażerów mniej niż w 2019 r. Zarząd portu lotniczego przewiduje, że przychody w I kwartale 2021 r. spadną o 90 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2019.

Zdaniem Hamryszczaka pomimo trudnych warunków spółce udało się m.in. pozyskać nowego przewoźnika – WizzAir. „Nowy przewoźnik to ważne wydarzenie dla całego Podkarpacia” – mówił.

Ostatecznie w głosowaniu 28 radnych opowiedziało się za przyjęciem uchwały, czworo było przeciw.

W trakcie poniedziałkowej sesji, która odbyła się zdalnie, radni przyjęli jeszcze dwa okolicznościowe stanowiska. Pierwsze upamiętniające 55. rocznicę święceń biskupich oraz ingres i 103. rocznicę urodzin arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Drugie stanowisko zostało przyjęte z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich.

Radni przez aklamację przyjęli też stanowisko dotyczące poparcia działań zmierzających do utworzenia Makroregionalnej Strategii dla obszaru Karpat. Treść stanowiska została uzgodniona z samorządem województwa małopolskiego oraz samorządem województwa śląskiego.

W uzasadnieniu stanowiska zostało napisane m.in., że stworzenie strategii daje szansę na realizację ambitnych i poważnych inwestycji oraz przedsięwzięć w wielu dziedzinach życia. „Konieczne jest podejmowanie dalszych działań zmierzających do zinstytucjonalizowania idei rozwoju Podkarpacia w ramach regionu Karpat” – napisali radni.

W podkarpackim 33-osobowym sejmiku zdecydowaną większość ma klub radnych PiS, który liczy 25 osób. Klub Koalicji Obywatelskiej ma 5 radnych, a klub radnych PSL – 3. (PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top