Biznes

Portfel zamówień ML System wynosi ponad 280 mln zł. Rosną przychody spółki

ml system wyniki 2022

Portfel zamówień ML System wynosi ponad 280 mln zł – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

W I półroczu 2022 roku przychody spółki wzrosły o 45 proc. rdr do 105,3 mln zł, a EBITDA wzrosła o 19,5 proc. rdr do 13,1 mln zł.

Strata netto wyniosła 3,8 mln zł wobec 3,2 mln zł zysku netto w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jak podano, jest to m.in. konsekwencja wyższych kosztów amortyzacji – o 7,2 mln zł w ujęciu rok do roku oraz kosztów wynikających z realizacji strategii, w tym wzrostu zatrudnienia. Na wynik finansowy duży wpływ miały również wyższe koszty obsługi długu bankowego związanego z finansowaniem wysokich nakładów inwestycyjnych.

W samym drugim kwartale przychody ze sprzedaży ML System wyniosły 50,3 mln zł, a EBITDA sięgnęła 7,8 mln zł.

„Konsekwentnie, zgodnie ze strategią, zwiększamy skalę działania, dywersyfikując nasz biznes o nowe produkty, w tym przede wszystkim asortyment +nowej ery kwantowej+, jak również umacniamy pozycję na atrakcyjnych rynkach BIPV oraz energetyki zawodowej” – powiedział, cytowany w komunikacie Dawid Cycoń, prezes ML System.

„Dzięki podpisanej w ostatnich dniach umowie ramowej weszliśmy także w obszar stolarki otworowej dedykowanej rynkowi rezydencjalnemu. Ponadto, rozszerzamy zasięg naszej działalności za granicą – w analizowanym okresie weszliśmy na nowe rynki eksportowe. Trwający kryzys energetyczny, a tym samym konieczność inwestowania w źródła odnawialne, będą sprzyjać rozwojowi branży i spółki w kolejnych okresach” – dodał prezes.

Jak poinformował, spółka zgodnie z planem zakończyła projekt 2D Glass (pasywne szyby z powłoką kwantową). Ponadto, zakontraktowała zakup maszyn i sprzętu do linii produkcyjnej Active Glass (kwantowa, przeciwpożarowa szyba zespolona). W pierwszej połowie tego roku sprzedaż szkła powłokowego wyniosła ok. 9,5 mln.

„Nasz portfel zamówień wynosi już niemal 200 mln zł. Tę kwotę stanowią realizacje krajowe i eksportowe. Wchodzimy na nowe rynki. Realizujemy sprzedaż bezpośrednią do Rumunii i dzięki strategicznej współpracy z Pilkington również do Turcji” – poinformował w komunikacie prasowym prezes Dawid Cycoń.

„Jednym z celów ML System jest systematyczne powiększanie naszego portfela zleceń nie tylko w obszarze energetyki zawodowej, ale przede wszystkim realizacja dużych instalacji fotowoltaicznych z wykorzystaniem rozwiązań BIPV” – dodał.

W Rumunii ML System dostarczy moduły dla branży energetyki słonecznej, zaś Pilkington Austria dostarczy fotowoltaiczną instalację fasadową o powierzchni ponad 800 mkw., która będzie zainstalowana w salonie samochodów Ford w Turcji.

„Wśród nowych zleceń eksportowych ML System jest też realizacja fotowoltaicznego świetlika dachowego na budynku głównej holenderskiej siedziby Shella w Hadze. W lipcu ML System dostarczy również balustrady BIPV dla trzech budynków mieszkalnych w Växjö w Szwecji” – podała spółka.

Prezes wskazał, że rosnące ceny energii i koszty prowadzenia działalności znacznie przyspieszają proces decyzyjny i zainteresowanie zieloną energią.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top