News

Powstanie Agencja Rewitalizacji Dziedzictwa. Tak zapowiedział Piotr Gliński w Przemyślu

przemyśl piotr gliński przemyskie towarzystwo kulturalne
Fot. M. Maśniak

Przemyśl/Piotr Gliński. W Przemyskim Towarzystwie Kulturalnym zorganizowano konsultacje wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Dotyczyły one problematyki ochrony zabytków.

Wicepremier Gliński zapowiedział powołanie nowej instytucji kultury.

Zabytki to mechanizm prorozwojowy, dlatego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego prawie trzykrotnie zwiększyliśmy nakłady na wspieranie projektów mających na celu ochronę zabytków w kraju i uruchomiliśmy Rządowy Program Ochrony Zabytków w ramach Polskiego Ładu. Kolejnym etapem reformy polityki prozabytkowej będzie powołanie Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Agencja Rewitalizacji Dziedzictwa ma być tworzona na wzór Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, czy innych agencji rządowych, takich jak np. Agencja Mienia Wojskowego.

Agencja Rewitalizacji Dziedzictwa

Głównym zadaniem Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa ma być prowadzenie prac konserwatorskich w niszczejących zabytkach i nadawanie im funkcji użytkowej.

Agencja zajmie się przede wszystkim rewitalizacją zabytkowych miast, renowacją cennych obiektów historycznych, a tym samym przywracaniem walorów krajobrazu kulturowego. Będzie prowadzić projekty zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z właścicielami budynków.

Jednym z kluczowych rozwiązań, proponowanych w Ustawie o Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa, jest stworzenie Państwowego Zasobu Zabytkowego, obejmującego najcenniejsze obiekty. Pozostałe, po przejęciu przez agencję i przeprowadzeniu prac konserwatorskich, będą mogły być przekazywane samorządom lub sprzedawane podczas publicznych licytacji.

Powołanie Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa stworzy także możliwości inwestycji w turystykę historyczną.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top