Inwestycje

Powstanie rzeszowskie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla osób z niepełnosprawnością

rzeszów centrum opiekuńczo mieszkalne osoby niepełnosprawne
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstanie przy ul. Sucharskiego w Rzeszowie | Fot.Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

Rzeszów. Ponad 7 mln zł kosztować będzie budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego, które powstanie przy ul. Sucharskiego.

Miasto Rzeszów wybrało już wykonawcę tej inwestycji.

Dzięki tej inwestycji Rzeszów dołączy do grona samorządów, które poprawią jakość opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Nasz ośrodek, który wybudujemy będzie fantastycznym miejscem, zupełnie nową jakością opieki – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstanie przy ul. Sucharskiego, na działce znajdującej się w sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej. Przetarg na realizację tej inwestycji został już rozstrzygnięty. Centrum wybuduje firma Texom z Krakowa. Koszt tego zadania to nieco ponad 7,3 mln zł.

Nowy budynek będzie jednokondygnacyjny. Jego powierzchnia całkowita to prawie 800 m kw. Obiekt został tak zaprojektowany, że istnieje możliwość dobudowy w przyszłości dodatkowej kondygnacji. W części mieszkalnej zaprojektowano cztery pokoje z łazienkami dla osób niepełnosprawnych oraz pokoje dla personelu.

W części dziennej Centrum znajdować się będą pokoje zajęć, hol jadalniany, kuchnia z zapleczem, szatnia i toalety. Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Budynek Centrum otoczony będzie ogrodem sensorycznym pełniącym funkcje terapeutyczną i rehabilitacyjną.

Będzie to pierwsza placówka takiego typu w Rzeszowie, w której świadczone będą usługi zarówno w formie dziennej jak i całodobowej. Centrum obejmie wsparciem 20 dorosłych osób posiadających znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności. Z usług w ramach pobytu dziennego będzie mogło skorzystać 16 mieszkańców Rzeszowa, a z możliwości opieki całodobowej 4 mieszkańców – mówi Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Centrum będzie świadczyło usługi zdrowotne, pielęgnacyjne, korzystający z niego będą mogli rozwijać sprawność ruchową, kompetencje poznawcze i społeczne – dodaje dyrektorka MOPS.

Rzeszowskie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne będzie gotowe pod koniec przyszłego roku.

Inwestycja została dofinansowana kwotą 3 mln zł z funduszy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

źródło: UM Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top