Poradnik

Pożyczka gotówkowa czy karta kredytowa – co jest lepsze?

karta kredytowa pożyczka gotówkowa kasa stefczyka

Pożyczka gotówkowa i karta kredytowa to zewnętrzne źródła finansowania wydatków – zarówno tych starannie zaplanowanych, jak i nieprzewidzianych. Czym się od siebie różnią? Który z produktów warto wybrać? Podpowiadamy.

Nie masz wystarczającej ilości gotówki, aby zrealizować marzenia, cele i plany? Sięgnij po zewnętrzne źródło finansowania. Pożyczka gotówkowa czy karta kredytowa? Który z produktów okaże się lepszym wyborem?

Pożyczka gotówkowa a karta kredytowa – różnice

Zarówno pożyczka gotówkowa, jak i karta kredytowa służą finansowaniu wydatków – tych starannie zaplanowanych jak i tych nieprzewidzianych. Specyfika każdego z produktów jest jednak odmienna.

Pożyczka gotówkowa to rodzaj umowy pomiędzy kredytobiorcą a kredytodawcą. Co ważne, pożyczki może udzielić nie tylko bank, ale także SKOK, instytucja pożyczkowa, a nawet osoba prywatna. Pożyczki oferowane przez instytucje finansowe są z reguły wypłacane jednorazowo (na konto lub w gotówce), a ich spłata odbywa się w miesięcznych ratach. Pieniądze z pożyczki gotówkowej możesz przeznaczyć na dowolny cel – bieżące wydatki, załatanie dziur w domowym budżecie czy realizację marzeń i celów. W zależności od oferty kwoty pożyczek wahają się od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach i trwa przez okres od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Procedury towarzyszące otrzymaniu pożyczki gotówkowej są nieskomplikowane i trwają zazwyczaj stosunkowo krótko.

Karta kredytowa to rodzaj kredytu. Tego zgodnie z prawem może udzielić wyłącznie bank. W przeciwieństwie do pożyczki gotówkowej, kredyt na karcie przybiera formę limitu środków. Jego kwota zależy od zdolności kredytowej wnioskującego. Każda spłata karty automatycznie odnawia limit. Przy pomocy karty możesz płacić za zakupy w sklepach internetowych i stacjonarnych oraz za usługi. Możesz także wypłacać pieniądze z bankomatu i realizować przelewy. Zarówno wypłaty, jak i przelewy z karty kredytowej powinny być jednak ostatecznością. Za takie transakcje banki pobierają wysokie prowizje. Aby otrzymać kartę kredytową, niezbędne jest nie tylko złożenie wniosku, ale także dostarczenie bankowi dokumentów potwierdzających dochody. To właśnie one staną się podstawą do wyliczenia zdolności kredytowej.

Pożyczka gotówkowa czy karta kredytowa – co warto wybrać?

Choć karta kredytowa i pożyczka gotówkowa to zewnętrzne źródła finansowania, ich specyfika zdecydowanie się różni. To, które z nich okaże się lepszym wyborem, zależy przede wszystkim od potrzeb i oczekiwań wnioskującego.

Pożyczka gotówkowa (np. pożyczka gotówkowa Kasy Stefczyka) to świetny wybór dla osób, które:

  • chcą pożyczyć pieniądze na sfinansowanie konkretnego celu – wakacyjnego wyjazdu, kupna sprzętu RTV czy wyremontowania domu;
  • chcą zachować kontrolę nad domowym budżetem, spłacając pożyczkę w równych, miesięcznych ratach;
  • chcą maksymalnie uprościć proces pozyskania dodatkowych środków – ograniczyć liczbę wymaganych dokumentów i otrzymać decyzję maksymalnie szybko;

Karta kredytowa spełni oczekiwania osób, które:

  • chcą zapewnić sobie poczucie finansowego bezpieczeństwa. Dzięki karcie dodatkowe środki będą pod ręką 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu;
  • zarabiają nieregularnie lub mają problemy z płynnością finansową. Kredyt na karcie pozwoli zapobiec budżetowym dziurom i zachować spokojny sen;
  • nie chcą płacić za pieniądze, z których nie skorzystają. Jeśli nie skorzystasz z karty kredytowej, nie zapłacisz odsetek. Będziesz musiał jednak pokryć dodatkowe koszty związane z wydaniem i obsługą „plastiku”.
  • lubią płacić bezgotówkowo.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top