Poradnik

Pożyczka konsolidacyjna — co warto wiedzieć?

pożyczka konsolidacyjna konsolidacja pożyczek gdzie

Spłacasz kilka rat kredytów i pożyczek? Chcesz odciążyć domowy budżet i wreszcie odetchnąć z ulgą? Sięgnij po pożyczkę konsolidacyjną! Co warto o niej wiedzieć i jak wybrać tę, która okaże się strzałem w dziesiątkę? Podpowiadamy.

Pożyczka konsolidacyjna to produkt finansowy, który powala obniżyć wysokość miesięcznych zobowiązań kredytowych, odciążyć budżet i zmniejszyć ryzyko opóźnień w spłacie rat. Czym jest w praktyce i kto może po nią sięgnąć?

Czym jest pożyczka konsolidacyjna?

Pożyczka konsolidacyjna to produkt przeznaczony na spłatę aktualnych zobowiązań finansowych: kredytów (hipotecznych, gotówkowych, samochodowych), pożyczek (konsolidacja pożyczek), zadłużenia na kartach kredytowych i linii debetowych. Jeśli sięgniesz po konsolidację, zamienisz kilka rat na jedną, niższą. W ten sposób obniżysz wysokość miesięcznych zobowiązań finansowych i odciążysz domowy budżet. Zmniejszysz także ryzyko opóźnień w spłacie rat i towarzyszących im konsekwencji: pogorszenia historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej czy problemów z uzyskaniem kolejnego kredytu.

Konsolidacja pożyczek— dostępne kwoty i terminy spłaty

To, ile pieniędzy będziesz mógł pożyczyć, zależy od Twojej zdolności kredytowej i szczegółów wybranej przez Ciebie oferty. W większości instytucji finansowych pożyczysz od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych, a spłatę rozłożysz na okres od kilku do kilkuset miesięcy.

Kto może sięgnąć po pożyczkę konsolidacyjną?

Konkretne wymagania stawiane wnioskującym różnią się w zależności od pożyczkodawcy. Bez względu jednak na to, która instytucja finansowa skonsoliduje zobowiązania, aby uzyskać pozytywną decyzję, przyszły kredytobiorca powinien:

  • być pełnoletni i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych;
  • dysponować dowodem osobistym i numerem PESEL;
  • wymaganą zdolnością kredytową. To właśnie od niej zależy, jaką decyzję wyda pożyczkodawca i ile pieniędzy zdecyduje się pożyczyć.

W przypadku pożyczki konsolidacyjnej niezbędnym warunkiem jest posiadanie dokumentów poświadczających saldo zobowiązań kredytowych i pożyczkowych w innych instytucjach finansowych. Wypłacone w ramach konsolidacji środki nie zasilają bowiem konta pożyczkobiorcy, lecz trafiają bezpośrednio do innych instytucji finansowych, spłacając konsolidowane zobowiązania.

Jak wybrać pożyczkę konsolidacyjną, aby nie żałować?

Zanim złożysz wniosek o pożyczkę konsolidacyjną, porównaj dostępne na rynku oferty. Działając w ten sposób, zwiększysz swoje szanse na znalezienie produktu, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

  • Dostępne kwoty. Jeśli wiesz już, jakie zobowiązania finansowe chcesz skonsolidować, znajdź pożyczkodawcę, który pożyczy dokładnie taką kwotę, jakiej potrzebujesz.
  • Okres spłaty. Zależy Ci na tym, aby maksymalnie obniżyć wysokość miesięcznej raty? Sięgnij po ofertę instytucji, która umożliwi spłatę pożyczki konsolidacyjnej przez kilka lub kilkanaście lat (w zależności od rodzaju konsolidowanych zobowiązań).
  • Koszty. Głównym zadaniem pożyczki konsolidacyjnej jest zmniejszenie kwoty miesięcznych zobowiązań finansowych i odciążenie domowego budżetu. Ta naprawdę dobra, nie może więc być droga. Aby precyzyjnie ocenić, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze, zwróć uwagę na wartość RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. RRSO zawiera w sobie nie tylko odsetki, ale także wszystkie inne koszty okołopożyczkowe – prowizję, ewentualne ubezpieczenie czy opłatę za przelewy. Im niższe RRSO, tym tańsza pożyczka. Czy wiesz, że FIT pożyczka konsolidacyjna (RRSO: 6,22%) oferowana przez Kasę Stefczyka to najtańszy kredyt konsolidacyjny według rankingu serwisu www.17bankow.com (stan na 28 lipca 2021 r.)?
  • Możliwość wnioskowania o pożyczkę online. Dobra pożyczka konsolidacyjna powinna być nie tylko tania, ale także wygodna w obsłudze. Jeśli chcesz oszczędzić czas, zapewnić sobie i swoim bliskim należyte bezpieczeństwo, zrezygnuj z wizyty w placówce i wybierz pożyczkę konsolidacyjną przez internet.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top