Poradnik

Pracownicy fizyczni na rynku specjalistów w 1. połowie 2022 roku

pracownik fizyczny praca oferty

Zapotrzebowanie na pracowników fizycznych stale rośnie. Dowiedz się, jak wygląda sytuacja na rynku pracy specjalistów oraz jak przyciągnąć odpowiedniego kandydata do twojej firmy.

Spis treści:

 1. Jak wygląda sytuacja na rynku pracy specjalistów w pierwszej połowie 2022 roku?
 2. Jak przyciągnąć pracowników fizycznych do twojej firmy?
 3. Jak zatrzymać pracowników fizycznych w twojej firmie?
 4. Podsumowanie

Streszczenie:

Pracownicy fizyczni znajdują się wśród najbardziej poszukiwanych profesji. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na fachowców, zwiększają się także ich wymagania wobec warunków zatrudnienia. Pracodawcy muszą więc zarówno przedstawić się jako atrakcyjne miejsce do pracy podczas rekrutacji, oraz zastanowić się, jak zagwarantować sobie lojalność obecnego zespołu. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście podwyżka, ale nie tylko finansami kierują się specjaliści w poszukiwaniu atrakcyjnego miejsca zatrudnienia.

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy specjalistów w pierwszej połowie 2022 roku?

W pierwszej połowie 2022 roku pracownicy fizyczni znajdowali się na czwartym miejscu najbardziej poszukiwanych pracowników. Tak wynika z najnowszego raportu Pracuj.pl. Aż 13% wszystkich ogłoszeń o pracę zwracało się właśnie do tej grupy specjalistów.  

Dla porównania, podczas gdy w I półroczu 2021 roku pracowników fizycznych poszukiwało na portalu Pracuj.pl 50 000 pracodawców, w ostatnich sześciu miesiącach było to już 77 000 firm.

Trend ten jeszcze się wyostrzył w związku ze zniknięciem z polskiego rynku pracy mężczyzn z Ukrainy.

Konsekwencją wzrostu zapotrzebowania na pracowników fizycznych są wyostrzone wymagania kandydatów do pracy. Już pod koniec zeszłego roku 55% badanych z tej grupy zawodowej uważało, że bez problemu znaleźliby nowe miejsce zatrudnienia. Z kolei 85% fachowców potwierdziło gotowość do przyjęcia lepszej oferty pracy. W związku z tym pracodawcy planujący rekrutację muszą zadać sobie pytanie, jak przyciągnąć wartościowych kandydatów, a ci, którzy obecnie zatrudniają pracowników fizycznych – jak ich zatrzymać na dłużej? A jeżeli Ty także stoisz przed takimi wyzwaniami, sprawdź poradydlafirm.pracuj.pl a dowiesz się, jak napisać skuteczne ogłoszenie o pracę i co zrobić, by szybko znaleźć odpowiednich kandydatów.

Jak przyciągnąć pracowników fizycznych do twojej firmy?

Trudno się dziwić, że inflacja i presja płacowa wywierają coraz większy nacisk finansowy na Polaków. Ich poszukiwania korzystniejszych warunków zatrudnienia są zatem często podyktowane nie ambicją, a koniecznością.

Zrozumiałe też, że fachowcy, którzy mogą obecnie przebierać w ofertach, pragną wyciągnąć z aktualnej sytuacji jak najwięcej. 

Chociaż wysokość wynagrodzenia odgrywa znaczącą rolę, to pracownicy zwracają też uwagę na inne czynniki. Należą do nich:

 • bliskość pracy do miejsca zamieszkania i łatwy dojazd,
 • komunikatywność podczas rekrutacji,
 • łatwość aplikowania,
 • renoma pracodawcy w mediach społecznościowych,
 • uczciwe i transparentne przedstawienie warunków zatrudnienia,
 • stabilna umowa,
 • możliwość rozwoju zawodowego, np. dofinansowania do kursów czy wewnętrzne szkolenia.

Może się okazać, że pracownik, który ma do wyboru lepiej płatną pracę, ale na drugim końcu miasta i w firmie, która nie cieszy się najlepszą opinią, zdecyduje się na nieco niższą pensję w sąsiedztwie z perspektywą długotrwałego zatrudnienia i awansu w przyszłości. 

Jak zatrzymać pracowników fizycznych w twojej firmie?

Wiele osób poszukuje konkurencyjnych ofert wyłącznie ze względu na rosnącą presję płacową. Pracownicy uważają, że łatwiej im zażądać korzystniejszych warunków w nowej firmie niż prosić o podwyżkę w obecnym miejscu zatrudnienia. Wnioski z tego faktu są dwa:

 1. Ten bardziej oczywisty wiąże się z przyjrzeniem się swojemu budżetowi. Przeanalizuj, czy koszty rekrutacji, wdrożenia nowego pracownika i niejednokrotnie wyższego niż płacone obecnie wynagrodzenia, które często trzeba zaoferować, by przyciągnąć nowego fachowca w obecnej sytuacji rynkowej, nie przewyższają kwoty, którą możesz przeznaczyć na podwyżkę dla obecnego specjalisty. 
 2. Równie ważne jest wprowadzenie w firmie polityki otwartych drzwi i zbudowania zaufania w zespole. Jeśli pracownik zmaga się z niewystarczającymi zarobkami, ważne, by mógł przyjść do ciebie i porozmawiać, zanim zacznie przeglądać oferty pracy. W ten sposób, nawet jeżeli obecna sytuacja finansowa firmy nie pozwala na natychmiastowe podwyżki, możesz negocjować i np. obiecać pracownikowi bardziej elastyczne godziny pracy, lepszą umowę i określoną kwotę, o którą wzrośnie jego wynagrodzenie w ciągu kilku miesięcy (np. po podpisaniu nowego kontraktu z dużym zleceniodawcą). 

Podsumowanie

Pracownicy fizyczni są wśród najbardziej poszukiwanych obecnie grup zawodowych. Pracodawcy powinni zatem pozytywnie wyróżnić się wśród konkurencji. Jednym ze sposobów, by to zrobić, jest zaproponowanie atrakcyjnego wynagrodzenia. Jednak dla kandydatów do pracy liczy się także dogodna lokalizacja, pozytywna opinia o firmie i stabilność zatrudnienia. Warto zwrócić uwagę również na przyjazny i sprawny proces rekrutacji. Co więcej, biorąc pod uwagę jak wielu z posiadających zatrudnienie, szuka konkurencyjnej oferty, pracodawcy stoją przed wyzwaniem zdobycia lojalności aktualnego zespołu.  

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top