Poradnik

Pracownicy z Ukrainy pożądani przez polskich pracodawców

praca oferty ukraina pracownik agencja

Firma nie może istnieć bez pracowników, ale znalezienie odpowiednich osób na konkretne stanowiska jest nie lada wyzwaniem. Największy problem jest z fachowcami, którzy mają już zatrudnienie lub wyjechali za granicę. Obecnie rośnie zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu, coraz więcej firm ma w swojej załodze Ukraińców i bardzo chwali sobie współpracę z nimi. Zgodnie ze statystykami już nawet co czwarta firma zatrudnia Ukraińców. Warto zastanowić się nad tym, z czego to wynika i czy rzeczywiście warto postawić na takie rozwiązanie.

Wzrost zapotrzebowania na pracowników z Ukrainy

Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu mocno wzrosło w porównaniu z poprzednimi latami, co potwierdzają liczne agencje zatrudnienia specjalizujące się w rekrutacji cudzoziemców. Ukraińcy są wręcz pożądani przez pracodawców do wykonywania prac sezonowych. Wiele kolejnych firm deklaruje zamiar rekrutowania Ukraińców w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Brakuje pracowników do obsadzenia na stanowiska z sektora przemysłowego i handlu oraz w branży usługowej. „Z naszych obserwacji wynika, iż co 3 firma poszukuje wykwalifikowanych pracowników. W ostatnim roku popyt na takie prace wzrósł kilkukrotnie, lecz podaż nie zmienił się, co powoduje olbrzymie braki w procesach produkcyjnych. Nie tylko specjaliści są poszukiwani – wiele firm potrzebuje wyłącznie rąk i chęci do prostych prac.” – komentuje sytuację Waldemar Piotrowski, prezes Jobforme w Rzeszowie.

Dlaczego warto zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Wielu pracodawców zachwala sobie pracowników z Ukrainy, na co wpływa między innymi niższy koszt zatrudnienia i duża dostępność. Ukraińcy są bardzo chętni do pracy w Polsce i to za niższe wynagrodzenie niż rodacy. Dla firmy jest to duża oszczędność pieniędzy i możliwość szybszego rozwoju. Plusem będzie również niska bariera językowa i łatwość nauki języka, Ukraińcy nie mają problemu z aklimatyzacją, dostosowaniem się do nowej sytuacji. Poszerzenie kadry pracowniczej o Ukraińców nie jest trudne, formalności są ograniczone do minimum, a cała procedura przebiega relatywnie szybko. Krótki czas rekrutacji to ogromna zaleta dla firm, które muszą jak najszybciej uzupełnić braki w kadrze. Nie ma też prawnych ograniczeń, co do zatrudnienia pracowników z Ukrainy na krótki czas. Ponadto są oni gotowi do wypracowania większej liczby godzin w skali miesiąca, do pracy całodobowej i nawet w weekendy. Pracodawcy mogą liczyć również na łatwe zarządzanie rotacją pracowników.

Potrzebni pracownicy z Ukrainy?

Skoro wiadomo jest już, że zatrudnienie Ukraińców wiąże się z wieloma korzyściami dla przedsiębiorstwa, należy zastanowić się nad tym, gdzie ich szukać. Najwygodniejszym i najszybszym sposobem będzie skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, która zajmuje się na co dzień werbowaniem pracowników zagranicznych. Leasing pracowniczy z Ukrainy to bardzo korzystne rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością także wśród polskich przedsiębiorców. Wystarczy wynająć pracowników o konkretnych uprawnieniach na określony czas, wszystkie formalności są ograniczone do minimum. Jeśli komuś zależy na szybkim pozyskaniu nowych pracowników, a nie chce się w to zbyt mocno angażować i na własną rękę zajmować się ich rekrutacją, to warto przejrzeć ofertę https://jobforme.com.pl/. Ukrainiec może zastąpić pracownika znajdującego się na urlopie lub zwolnieniu chorobowym, wykonać pojedyncze zlecenie lub uzupełnić braki kadrowe.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top