Poradnik

Praktyczne wskazówki na poprawienie efektywności energetycznej w Twojej firmie

Firma biznes prąd energia elektryczna

Rosnące ceny energii elektrycznej windują koszty prowadzenia działalności? Sprawdź, jak poprawa efektywności energetycznej firmy może przysłużyć się jej rozwojowi. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak racjonalnie zużywać energię, a w efekcie uzyskać korzyści zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

Poprawa efektywności energetycznej firmy – jakie korzyści pozwala uzyskać?

Poprawa efektywności energetycznej jest źródłem wielu wymiernych korzyści dla firmy. Po pierwsze, poprzez redukcję zapotrzebowania na energię elektryczną pozwala ograniczyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Po drugie, pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Redukcja poboru prądu ogranicza bowiem emisję gazów cieplarnianych i ślad węglowy przedsiębiorstwa.

Po trzecie, poprawa efektywności energetycznej pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku. W dobie zmian klimatycznych coraz więcej klientów i kontrahentów zwraca uwagę na to, czy firmy podejmują inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzięki działaniom ograniczających zużycie prądu udowadniasz, że zależy Ci na tym, aby prowadzić biznes odpowiedzialny społecznie.

W makro skali poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstw zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju, a także ogranicza wydatki na import energii. Z kolei wiążące się z nią inwestycje podnoszą innowacyjność gospodarki, a także sprzyjają jej rozwojowi i popychają ją w kierunku zielonej transformacji energetycznej.

Jak poprawić efektywność energetyczną przedsiębiorstwa? Wskazówki, które działają

Istnieją różne sposoby, by poprawić efektywność energetyczną firmy. To, na co ostatecznie się zdecydujesz, zależy od różnych czynników, w tym specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej, wielkości i struktury przedsiębiorstwa, a także wysokości dostępnego budżetu. Jedno jest pewne – masz wiele możliwości, które pozwalają w bardziej racjonalny sposób wykorzystywać energię w firmie.

Ogranicz zużycie prądu w przedsiębiorstwie

Redukcja poboru energii elektrycznej to jedno z podstawowych działań sprzyjających poprawie efektywności energetycznej firmy. Możesz je realizować na wiele sposobów, które wdrażane konsekwentnie będą stopniowo pomnażać oszczędności. Od czego warto zacząć?

  1. Wymień przestarzałe oświetlenie na energooszczędne.
  2. Zainwestuj w układy inteligentnego sterowania liniami produkcyjnymi – jeśli masz firmę produkcyjną.
  3. Wyłączaj sprzęt biurowy, urządzenia i maszyny, gdy nie są używane.
  4. Przeprowadź szkolenia dla pracowników z zakresu energooszczędnej eksploatacji sprzętów i skutecznego oszczędzania prądu.
  5. Postaw na modernizację systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (chłodzenia).

Potrzebujesz więcej inspiracji? Poznaj dodatkowe sposoby na skuteczną poprawę efektywności energetycznej i redukcję zużycia prądu w Twojej firmie.

Praktyczne wskazówki na poprawienie efektywności energetycznej w Twojej firmie 3

Zmniejsz zapotrzebowanie na energię z sieci

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię to kolejne działania służące poprawie efektywności energetycznej firmy. Sprzyja mu m.in. modernizacja wykorzystywanych w przedsiębiorstwie sprzętów. Dzięki niej maszyny, urządzenia i linie produkcyjne potrzebują mniej prądu, aby wykonywać tę samą pracę co przed udoskonaleniem.

Jeżeli prowadzisz firmę produkcyjną, przyjrzyj się pracy napędów elektrycznych. Już niewielkie modyfikacje w układach sterowania (np. zastosowanie falowników) mogą zwiększyć efektywność działania jednostek napędowych, a jednocześnie zmniejszyć ich zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Same działania modernizacyjne nie zawsze wystarczają, aby zmniejszyć popyt firmy na prąd. Skuteczną odpowiedzią na potrzeby energetyczne przedsiębiorstwa jest fotowoltaika. Inwestycja w panele fotowoltaiczne poprawi efektywność energetyczną Twojej firmy, ale nie tylko.

W perspektywie długoterminowej pozwoli Ci również osiągnąć przewagę kosztową na rynku. Dzięki własnemu prądowi ograniczysz bowiem koszty produkcji i dystrybucji towarów. W efekcie będziesz w stanie zaoferować niższe ceny niż konkurencja.

Efektywnie zarządzaj energią elektryczną

Powyższe działania nie przyniosą zakładanych rezultatów, jeśli nie będziesz odpowiednio zarządzać już pobranym prądem. Co możesz zrobić, aby energia elektryczna nie poszła na marne?

  1. Zainwestuj w statyczne kompensatory mocy biernej dla przedsiębiorstw przemysłowych

To specjalistyczne urządzenia, które wykorzystuje się w systemach elektroenergetycznych przedsiębiorstw przemysłowych. Minimalizują one straty energii biernej i mocy w sieci, przedłużają żywotność urządzeń i redukują koszty związane z poborem prądu.

  1.  Przeprowadź termomodernizację budynku

Do strat energii w przedsiębiorstwie może dochodzić także poprzez nieszczelne okna i źle zaizolowane ściany. Żeby temu przeciwdziałać, zainwestuj w termomodernizację obiektu. Ocieplenie budynku poprawi efektywność energetyczną, a w efekcie pozwoli Ci ograniczyć wydatki na prąd.

Nie wiesz, jakie działania podjąć, aby cieszyć się najlepszymi rezultatami? Poprawa efektywności energetycznej nie musi odbywać się w ciemno. Zanim zaczniesz wdrażać zmiany, przeprowadź audyt energetyczny. Kompleksowa analiza wskaże Ci obszary, które wymagają interwencji. Wykorzystaj ją, aby stworzyć bazowy projekt i plan modernizacji przedsiębiorstwa.

Rzadko zdarza się, aby znacząca poprawa efektywności energetycznej następowała poprzez jedną inwestycję. Najlepsze rezultaty osiągniesz dzięki połączeniu wielu działań. Jedne wiąże się z większymi, inne z mniejszymi nakładami finansowymi. Niezależnie jednak od tego, jakim budżetem dysponujesz i jak duża jest Twoja firma, możesz wdrożyć zmiany, dzięki którym przedsiębiorstwo będzie racjonalniej zużywać prąd.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top