Biznes

Premier, szef MON i unijny komisarz ds. przemysłu w firmie Dezamet (Nowa Dęba)

dezamet morawiecki błaszczal thierry breton
fot. ZM Dezamet

Dezamet/Nowa Dęba. Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem oraz unijnym komisarzem ds. przemysłu i wspólnego rynku Thierrym Bretonem odwiedził produkujące amunicję m.in. kalibru 155 mm. do armatohaubic Krab, zakłady Zakładach Metalowych Dezamet w Nowej Dębie.

Rada Ministrów w ciągu kilku najbliższych dni przyjmie specjalny, wieloletni program wspierania produkcji amunicji, w zakładach prywatnych i państwowych. Dzisiaj wiemy, że tej amunicji w całej Europie, a nawet w całym NATO jest zbyt mało – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

„Polska przystąpiła do unijnego programu wspólnego zakupu amunicji, razem z innymi krajami będziemy tę amunicję kupować głównie za pieniądze europejskie. Mamy do czynienia z tym, na co od dawna czekaliśmy. Polski wysiłki zbrojeniowe, polskie przekazywanie uzbrojenia na Ukrainę zostało bardzo docenione w Brukseli” – mówił premier.

Podkreślił, że w trakcie prac nad programem poruszana jest kwestia, jak państwa „takie jak Polska mogły podnosić swoje zdolności produkcyjne, zwłaszcza w zakresie produkcji amunicji, ale także w zakresie produkcji w zakładach zbrojeniowych, których mamy w Polsce bardzo wiele”.

Premier dodał, że obecnie najpilniejszą potrzebą ukraińskiej armii jest właśnie amunicja. „Dlatego, tak jak uzgodniliśmy na ostatniej Radzie Europejskiej, będziemy tę amunicję dostarczać – ale jednocześnie finansowanie będzie z budżetu unijnego” – wskazał szef rządu.

„Rada Ministrów w ciągu kilku najbliższych dni przyjmie specjalny, wieloletni program, który będzie wspierał produkcję amunicji w różnych częściach naszego kraju. Chcemy, aby firmy prywatne i państwowe produkowały amunicję. Dzisiaj wiemy, że tej amunicji w całej Europie, a mogę powiedzieć, że i w całym NATO, jest za mało, to nie jest żadna tajemnica” – oświadczył również premier.

dezamet nowa dęba amunicja

fot. Dezamet

Dezamet Nowa Dęba

Zakłady Metalowe DEZAMET S. A.  to firma wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Spółka od wielu lat (rok założenia 1939) specjalizuje się w produkcji wojskowej. Asortyment produkcji na potrzeby obronności obejmuje przede wszystkim różne rodzaje amunicji artyleryjskiej, moździerzowej i granatnikowej.

Dodatkowo firma świadczy usługi i sprzedaż w zakresie obróbki metali, pokryć galwanicznych  a także posiada własne laboratorium pomiarowe i badawcze. Spółka zatrudniając prawie 700 osób, jest jednym z czołowych pracodawców w regionie.

Sztandarowymi produktami spółki są: amunicja artyleryjska kalibru 155mm używana m.in. z armatohaubicą KRAB, 120mm amunicja moździerzowa używana przez moździerze samobieżne RAK oraz 60mm amunicja moździerzowa.

W latach 2019-2022 Spółka zrealizowała Biznesplan (rozbudowa infrastruktury produkcyjno-magazynowej oraz zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń), który pozwolił na dostosowanie profilu produkcji do amunicji średniego i dużego kalibru. W związku z bieżącą sytuacją rynkową Spółka wdraża Strategię na lata 2022-2026, która zakłada dalszy rozwój potencjału produkcyjnego oraz zwiększenie sprzedaży dla kluczowych asortymentów.

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top