News

Prezes PGE/Kongres 590: Rosja chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa

kongres 590 pge wojciech dabrowski rzeszów
fot. archiwum

Rzeszów/Kongres 590. Rosja chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa nie tylko społeczeństwa polskiego, ale również europejskiego, Rosja próbuje przerzucić odpowiedzialność za kryzys energetyczny, który wywołała, napadając na Ukrainę – mówił w Rzeszowie prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Prezes PGE był gościem panelu, który odbywał się w czasie Kongresu 590. Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek w stolicy Podkarpacia. Panel, w którym Dąbrowski wziął udział dotyczył dezinformacji w energetyce.

Jak podkreślił Dąbrowski, Rosja chce zaburzyć poczucie bezpieczeństwa nie tylko społeczeństwa polskiego, ale również europejskiego, w tym celu sieje dezinformacje. „Tym samym Rosja próbuje przerzucić odpowiedzialność za kryzys energetyczny, który wywołała napadając na Ukrainę. To ona odpowiada za kilkukrotny wzrost cen węgla, gazu, ropy” – dodał.

Dąbrowski przypomniał, że polski rząd podjął szereg działań, które mają złagodzić skutki tego kryzysu. Dodał, że jednym z jego efektów jest również wysoka inflacja, z którą walczy cały świat.

W ocenie szefa PGE, zmniejszanie wysokiej inflacji będzie procesem długotrwałym. Dodał, że trzeba będzie również „zaciskać pasa”. „Jesteśmy w momencie, kiedy wszyscy musimy myśleć o oszczędzaniu, zaciskaniu pasa, ograniczaniu kosztów. Tak, aby przede wszystkim energia, te dobra podstawowe wystarczyły dla wszystkich. Energia, ciepło muszą być dobrem powszechnie dostępnym dla wszystkich. Żeby nie stały się czymś ponadstandardowym, komfortowym czy nienaturalnym. Musimy o tym pamiętać” – powiedział.

Dąbrowski porównał obecny kryzys do lat 60-tych ubiegłego wieku, kiedy, jak podał, w wyniku „zakręcenia kurka przez państwa OPEC ropa zdrożała sześciokrotnie”.

Szef PGE zaapelował, aby przeciwstawiać się dezinformacji. „Trzeba konsekwentnie walczyć z fakenewsami, które pojawiają się w przestrzeni publicznej. Cieszę się, że większość mediów w sposób odpowiedzialny do tego podchodzi. Ale jeszcze trudna praca przed nami, aby przeciwdziałać niepokojom, które chce wywołać Rosja w Polsce i także w innych krajach” – dodał Dąbrowski.

Zdaniem prezesa PGE, najlepszym sposobem walki z dezinformacją jest edukacja. W tym kontekście wymienił kampanię edukacyjną prowadzoną przez Polski Komitet Energii Elektrycznej, który skupia całą branżę energetyczną w kraju. „W tej kampanii wyjaśniamy przyczyny tego kryzysu energetycznego, kto za niego odpowiada” – dodał.

Dąbrowski powiedział, że prowadzone są również kampanię, które mają pokazać jak oszczędzać energię. „Nie straszymy, że zabraknie energii, wręcz odwrotnie, energia jest dostępna, węgiel jest dostępny” – zadeklarował.

W ocenie Dąbrowskiego, w walce z dezinformacją potrzebne są „wszystkie ręce na pokład”. „Jako branża energetyczna walczymy, przekazując informacje poprzez edukację” – mówił Dąbrowski.

Prezes PGE zachęcał również do sięgania po media, które przekazują sprawdzone i rzetelne informacje.

7.edycja Kongresu 590 rozpoczęła się w czwartek w Rzeszowie i potrwa do piątku. Wśród głównych tematów, które poruszane będą w czasie wydarzenia są m.in. bezpieczeństwo, rolnictwo, technologia oraz energetyka.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top