News

Prezydent USA Joe Biden przybył do Kijowa (Ukraina)

joe biden kijów ukraina

Joe Biden/Ukraina. Witamy w Kijowie; pana wizyta jest bardzo ważnym sygnałem wsparcia dla wszystkich Ukraińców.

Tak napisał w poniedziałek na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, potwierdzając niezapowiedzianą wizytę prezydenta USA Joe Bidena na Ukrainie.

Na zdjęciu opublikowanym przez głowę państwa widać obu przywódców na tle amerykańskich i ukraińskich flag.

Możliwą wizytę Bidena na Ukrainie zapowiadały w godzinach porannych ukraińskie media.

Powiadomiono m.in., że szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba odwołał w poniedziałek swoją wizytę w Brukseli w związku z nieoczekiwanym przybyciem do Kijowa „bardzo ważnej delegacji”.

Aktualizacja 12:36

Skierujemy miliardy dolarów, żeby zapewnić funkcjonowanie ukraińskiego społeczeństwa, ponieważ – jak pokazuje przykład Ukrainy – wolność jest bezcenna i warta tego, by toczyć o nią walkę – oznajmił w poniedziałek prezydent USA Joe Biden podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

To niezwykłe, że wszyscy powstali i próbowali przeciwstawić się tej rosyjskiej napaści. Sprzeciwił się temu naród amerykański, ale w rzeczywistości Ukrainie pomaga bronić się niemal cały świat. W tym celu zbudowaliśmy koalicję obejmującą ponad 50 krajów od Atlantyku po Pacyfik. Wdrożyliśmy też bezprecedensowe sankcje wobec Rosji – przypomniał Biden.

Poświęcenie Ukrainy jest ogromne, natomiast gospodarka Rosji walczy o przetrwanie. Dziesiątki tysięcy Rosjan uciekają ze swojego kraju. Putin liczył, że nie będziemy w stanie zebrać koalicji, ale źle to rozegrał – dodał amerykański przywódca.

Aktualizacja 15:00

Władze Rosji zostały powiadomione o wizycie Joe Bidena w Kijowie na kilka godzin przed jego wyjazdem – oznajmił w poniedziałek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

„Ze względu na delikatną materię nie będę informować, jak oni odpowiedzieli, a także jaki był charakter naszej wiadomości, ale mogę potwierdzić, że przekazaliśmy takie powiadomienie” – powiedział Sullivan na konferencji prasowej.

Podkreślił, że odwiedzając Kijów Biden chciał wysłać „jasny, jednoznaczny sygnał” w sprawie amerykańskiego poparcia dla Ukrainy. (PAP)

Aktualizacja 20:22

Na płycie lotniska w podrzeszowskiej Jasionce od rana stoi amerykański samolot. Prawdopodobnie oczekuje na przyjazd Joe Bidena z Ukrainy do Polski.

air force one rzeszów jasionka biden

fot. Marek Maśniak

Dziś przed południem prezydent nieoczekiwanie pojawił się w ukraińskiej stolicy. Szef unijnej dyplomacji powiedział, że wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Kijowie to wyraźna demonstracja transatlantyckiej jedności. Ta wizyta, jak mówił Josep Borrell, to także pokaz determinacji do dalszego, wspólnego wspierania Ukrainy.

Kolejnym przystankiem amerykańskiego prezydenta w Europie będzie jutro i w środę Polska.

Według nieoficjalnych doniesień, wracający z Kijowa prezydent USA może odlecieć do Warszawy z lotniska Rzeszów-Jasionka.

To już druga wizyta prezydentów Stanów Zjednoczonych w Polsce od rozpoczęcia wojny na Ukrainie.

Aktualizacja 21:24

Prezydent USA Joe Biden przybył w poniedziałek wieczorem do Polski.

Wcześniej amerykański przywódca złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie, skąd przyjechał do Przemyśla pociągiem.

Jeszcze w poniedziałek wieczorem z prezydentem USA ma przylecieć na pokładzie Air Force One do Warszawy.

Oficjalna wizyta Bidena w Polsce rozpocznie się we wtorek.

We wtorek po godz. 13. odbędzie się spotkanie prezydentów Polski i USA: Andrzeja Dudy i Joe Bidena. Przywódcy będą rozmawiali w cztery oczy, a następnie zaplanowano rozmowy plenarne delegacji.

Prezydent Andrzej Duda mówił niedawno, że wizyta prezydenta USA będzie mieć „potężną polityczną wagę”. Dodał, że podczas tej wizyty spodziewa się „wielu konkretów”. „Nie chcę i nie mogę za bardzo o nich mówić, ale spodziewam się wielu konkretów. Być może będą to takie konkrety, o których nie będziemy mogli publicznie powiedzieć. Taka wizyta zawsze się na konkrety przekłada” – zaznaczył.

O godz. 17.30 w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie, Joe Biden wygłosi przemówienie do narodu polskiego.

Jak zapowiadał prezydent Andrzej Duda, wystąpienie amerykańskiego prezydenta będzie miało istotny wymiar historyczny i będzie ważne, jeżeli chodzi o tworzenie strefy bezpieczeństwa w naszej części Europy. Dodał, że fundamentalne znaczenie ma to, iż będzie wygłoszone z Warszawy.

W środę, ostatniego dnia wizyty Bidena w Polsce odbędzie się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli formatu zrzeszającego państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W spotkaniu weźmie także udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. (PAP)

Aktualizacja: 23:02

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden późnym wieczorem, po 22.30 odleciał Air Force One z lotniska w podrzeszowskiej Jasionce do Warszawy.

Biden do Polski przybył prosto z wizyty w Kijowie. Około godz. 20.30 dotarł pociągiem do Przemyśla. Na peronie czekały na niego prezydenckie samochody. Biden wsiadł do jednego z nich, a zaraz potem amerykańska delegacja wyruszyła z dworca. Na lotnisko w Jasionce dotarła tuż po 22.00, tu już czekały dwa amerykańskie samoloty.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top