Inwestycje

Program „Rozwój lokalny”: podpisano umowy grantowe

fundusze norweskie nisko jasło krosno jarosław
fot. Angelika Kuźbida

Na ten moment najbardziej czekali mieszkańcy czterech podkarpackich miast – Jarosławia, Jasła, Krosna i Niska, które otrzymają po około 15 mln zł na realizację planów rozwoju.

To kolejne z 29 zwycięzców w programie „Rozwój lokalny”, które uzyskały wsparcie z Funduszy Norweskich i EOG.

Tak przewidują zawarte dziś umowy, które z samorządowcami podpisywała w Rzeszowie Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Podkarpackie miasta reprezentowali Waldemar Paluch – burmistrz Jarosławia, Ryszard Pabian – burmistrz Jasła, Tomasz Soliński – zastępca prezydenta Krosna oraz Waldemar Ślusarczyk – burmistrza Niska. Obecny przy podpisaniu umów był także Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa.

Projekty, dla których umowy dzisiaj podpisano, charakteryzują się wieloma innowacyjnymi działaniami, które poprawią jakość życia w mieście i skierują je na nowe ścieżki rozwoju.

  • Jarosław zrealizuje działania w zakresie adaptacji do zmian klimatu i poprawy jakości powietrza. Bardzo ważne będą też działania na rzecz transformacji cyfrowej, które poprawią jakość świadczonych przez miasto usług oraz jakość życia mieszkańców.
  • Jasło postawiło na rozwój społeczno-gospodarczy. Efektem projektu będzie poprawa jakości życia mieszkańców poprzez: zwiększenie ich aktywności, poprawę dostępności transportowej w mieście, zwiększenie aktywności gospodarczej, poprawę dostępu do edukacji zawodowej, zwiększenie identyfikacji mieszkańca z miastem, wsparcie osób wykluczonych oraz wyższą świadomość ekologiczną.
  • Krosno utworzy Centrum Aktywności Młodzieży, infrastrukturę rowerową i parki kieszonkowe. Będzie także rozbudzać przedsiębiorczość młodych i kształcić kadry dla biznesu, m.in. w formie studiów dualnych oraz treningów kompetencji miękkich. Miasto realizuje projekt we współpracy z dziewięcioma partnerami.
  • Nisko planuje szeroką edukację ekologiczna mieszkańców, stworzenie warunków do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości oraz poszerzenia oferty spędzania czasu wolnego dla mieszkańców.

Fundusze norweskie

Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG) to specjalna pula środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.

Polska już po raz trzeci będzie korzystać z tych środków. Do dyspozycji na lata 2014-2021 (okresy wdrażania Funduszy norweskich i funduszy UE nie pokrywają się) mamy 809 milionów euro. Umowa na realizację Programu „Rozwój lokalny” opiewa na sumę – 117,6 milionów, z czego 15 proc. tej kwoty, czyli 17,6 mln euro to wkład krajowy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top