Poradnik

Programowanie układów scalonych

PB Technik Programowanie układów scalonych

Ze względu na nieustannie rosnącą liczbę wytwarzanych każdego roku urządzeń, które są wyposażone w różnego rodzaju układy sterowania czy mikrokontrolery oparte na układach scalonych, niezbędne jest zapewnienie producentom elektroniki dostępu do rozwiązań pozwalających na efektywne i szybkie programowanie układów scalonych niezależnie od wolumenu produkcji. Urządzenia do programowania układów scalonych powinny zapewniać wysoką wydajność programowania przy zachowaniu niewielkich kosztów oraz najwyższych standardów w zakresie niezawodności. Wdrożenie w obrębie własnych linii produkcyjnych dedykowanych urządzeń do programowania układów scalonych jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów osiągnięcia tego celu.

Programatory ręczne i automatyczne

Z uwagi na konstrukcję i wydajność programatory ręczne stosuje się najczęściej podczas programowania niewielkiej liczby układów, np. w krótkich seriach produkcyjnych czy seriach prototypowych. Do obsługi tego rodzaju programatora niezbędny jest pracownik, który zadba o prawidłową obsługę urządzenia. Co istotne, w razie potrzeby jedna osoba może bez problemu obsługiwać nawet kilka programatorów ręcznych, jednak wykorzystywanie ich do produkcji masowej jest nieekonomiczne – pojedynczy programator ręczny równolegle może programować zaledwie kilka układów.

Do programowania na skalę przemysłową stosuje się wysokowydajne, automatyczne programatory, które są w stanie wykonywać swoją pracę z prędkością sięgającą nawet 2000 układów scalonych/godzinę. W ostatnich latach na rynku pojawiły się również wysokiej klasy programatory automatyczne o prędkości pozwalającej programować nawet do 2000 układów/godzinę (np. Data I/O PSV 7000). Wciąż jednak nie są to rozwiązania stosowane na szeroką skalę.

Inteligentne wsparcie procesów produkcyjnych w elektronice

Dla tych producentów elektroniki, którzy chcieliby wdrożyć programator jako stały element jednej ze swoich istniejących linii produkcyjnych, dostępne są urządzenia pozwalające na bezproblemową integrację z automatem pick&place i programowanie układu bezpośrednio przed ułożeniem go na płytce PCB. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wymiernych oszczędności, ponieważ nie powstaje nadmiar zaprogramowanych układów czekających na wykorzystanie w magazynie.

Ponadto, co równie istotne, takie rozwiązanie pozwala uniknąć ewentualnych pomyłek związanych z użyciem układów scalonych z nieaktualną wersją oprogramowania, ponieważ każdy układ jest programowany bezpośrednio przed montażem. Zazwyczaj jednak tego rodzaju wdrożenia są przeprowadzane na liniach wytwarzających elektronikę w dużych wolumenach.

Warto przy tej okazji wspomnieć o jeszcze jednej korzyści z zastosowania urządzeń programujących układy scalone tuż przed ich montażem: jest to czas potrzebny na zaprogramowanie danego układu. W porównaniu do programowania układów znajdujących się na już zmontowanych płytkach jest on znacznie krótszy, co przekłada się na zauważalną poprawę efektywności produkcji z użyciem automatycznych programatorów.

PB Technik – polski dostawca urządzeń do programowania układów scalonych

Na polskim rynku PB Technik jest obecny już od prawie 30 lat, w oparciu o ogromne doświadczenie w branży dostarczając klientom sprawdzone, najwyższej klasy rozwiązania dla producentów elektroniki. Aktualna oferta firmy jest nieustannie dostosowywana do najnowszych światowych trendów, dzięki czemu są w niej dostępne wyłącznie urządzenia i wyposażenie odpowiadające na faktyczne potrzeby klientów PB Technik.

Znajdujące się w bieżącym asortymencie profesjonalne urządzenia do programowania układów scalonych jednego z wiodących światowych producentów, Data I/O, zostały wyposażone w najnowsze technologie programowania, w tym silnik FlashCore III i LumenX. Przekłada się to na bardzo wysoką wydajność programowania przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa komponentów.

Oferta PB Technik obejmuje zarówno niedużych rozmiarów ręczne programatory, idealnie sprawdzające się podczas produkcji serii prototypowych lub o niewielkim wolumenie, jak i urządzenia automatyczne, pozwalające na płynną produkcję wielkoseryjną. Jest to jednak zaledwie część dostępnego asortymentu – z pełną ofertą można zapoznać się bezpośrednio na stronie internetowej PB Technik.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top